Cílem ojedinělého celorepublikového projektu s názvem Zdravé stromy pro zítřek připravily nadace Partnerství spolu se Společností pro zahradní a krajinářskou tvorbu (SZKT).

„Sušická lípa získala poukaz na odborné ošetření v rámci grantu Zdravé stromy pro zítřek, který podporuje kvalitní odborné ošetřování stromů a zvyšování povědomí veřejnosti o této činnosti,“ uvedl Roman Hanus, certifikovaný arborista, který kupříkladu provedl stejné ošetření lípy v Hranicích na Moravě.

„My se jako arboristé touto činností živíme, ale dobrovolně a bez nároku na jakoukoliv odměnu jsme se přihlásili k propagaci tohoto oboru tím, že jednu lípu ošetříme zadarmo. Svůj úkol jsme splnili,“ řekl hrdě Roman Hanus, jemuž jeho kolega Tomáš Stejskal přikyvoval. Oba mají k ošetřování stromů rostoucích mimo les certifikát o absolvované komplexní zkoušce, která jako jediná v naší vlasti zaručuje náležitou úroveň jejich odborných znalostí.

„V rámci grantu Zdravé stromy pro zítřek se nám podařilo omladit památnou lípu, která, jak bývalo dobrým zvykem, byla vysazena u kapličky v centru obce. Kapličce bylo dopřáno nového kabátu a ošetření a zbavení suchých větví se dočkala i lípa nad ní,“ neskrývala radost starostka Sušic Vlasta Háblová.

Nadace Partnerství ve spolupráci s občanským sdružením SZKT usiluje o to, aby se zachovávaly stromy v co nejlepším zdravotním stavu, aby krášlily krajinu co nejdéle. Celkově bude letos v České republice ošetřeno tímto způsobem dvacet stromů. Tři z nich na Uherskohradišťsku. Kromě té sušické lípy, která se už dočkala ošetření, to bude lípa u zvonice v Ostrožském předměstí v Uherském Ostrohu, další pak v Kudlovicích.

„Hlavním bohatstvím naší návsi jsou dvě stoleté lípy, které místním připomínají úctu předků k přírodě a stromům především. Ošetření se dočká na návsi lípa u zvonice, jejíž koruna se tyčí vysoko nad okolní domy. Doufám, že i k nám brzy zavítají stromolezci, aby ji ošetřili,“ poznamenal starosta Kudlovic Zdeněk Jabůrek.

Jen odborníci dobře vědí, jak stromy správně a citlivě ošetřit. „Často se setkáváme s tím, že na stromy lezou k jejich ořezání lidé, kteří sice umí lézt, nastartovat a řezat s motorovou pilou, ale bez jakéhokoliv smyslu strom ořežou a udělají z něj jakýsi totem, což je z technologického hlediska naprosto špatně,“ okomentoval nesprávný způsob omlazení stromů arborista Roman Hanus.