Obyvatelé Slovácka tak budou moci ve svém blízkém okolí během září navštívit pět desítek pamětihodností, a to buď zcela zdarma, či se slevou.

„Tento projekt se mi velmi líbí, v Uherském Hradišti jsem již navštívil snad všechny památky, které otevírají, tak přemýšlím, že bych zavítal i do jiných měst," nechal se slyšet David Polách z Uherského Hradiště.

Jako první otevřeli brány svých památek v Uherském Ostrohu, kde si návtěvníci mohli minulou sobotu vychutnat komentované prohlídky pod vedením ostrožské historičky Věry Hendrychové.

„Zájemci se dozvěděli o historii města či židovské obci a navštívili kostel Svatého Ondřeje, zámek s galerií a věž," uvedla vedoucí odboru kultury města Andrea Helmichová.

V Uherském Hradišti a ve Starém Městě budou památky zpřístupněny již tradičně během slavností vína, které letos připadají na blížící se víkend. Slovácká metropole níbídne lidem navštěvu více než dvaceti kulturních památek, a to včetně bývalé věznice.

„Kvůli velkému zájmu bude věznice otevřená ve větším rozsahu než v minulých letech. Letošní novinkou budou komentované prohlídky," prozradil mluvčí města Jan Pášma s tím, že věznice bude přístupná v sobotu od 13 do 17 a v neděli od 10 do 14 hodin.

Po oba dny budou návštěvníci moct zdarma zavítat i do Památníku Velké Moravy, který spadá pod Slovácké muzeum. „Památníkem lidi provede elektronický průvodce," sdělila Irena Pohlová z Památníku Velké Moravy.

Slováckou štaci zakončí Uherský Brod, který se do Dnů evropského dědictví zapojí 21. září s řadou zpřístupněných památek a okras města.

„Budou otevřeny stejné památky jako v loňském roce, kromě Farního kostela. Ten bude uzavřen z důvodu rekonstrukce," informovala Markéta Gajdůšková, vedoucí odboru školství, kultury a sportu v Uherském Brodě.

V rámci doprovodného programu je naplánováno vystoupení žáků Základní umělecké školy, pro děti je připravená Pohádkově pekelná radnice a divadelní představení Pohádka v knihovně Františka Kožíka. Od 14 hodin pobaví návštěvníky také program s názvem Uherskobrodsko v písni a tanci, kde mimo jiné vystoupí i srbský soubor Sloboda.

Dny evropského dědictví (European Heritage Days – EHD) se pod záštitou Rady Evropy konají od roku 1991. V České republice je od roku 1998 organizuje Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska.

„Záměrem této akce není prohlídka významné a běžně přístupné památky bez vstupného, ale zlepšení informovanosti o kultuře a nahlížení na ni jako na dědictví, které je třeba chránit," sdělila tajemnice Sdružení historických sídel Květa Vitvarová.

Aby byl objekt zapsán do katalogu EHD, musí být buď veřejnosti běžně nepřístupný, nebo být v době EHD otevřen zdarma, popřípadě se slevou, či musí nabízet prvky obohacující obvyklé prohlídky, jako jsou například různé doprovodné akce.