Hned první tři tituly, které herci před publikem sehrají, patří k těm nejúspěšnějším. „Prázdniny jsme vítali Rychlými šípy a stejnou komedií se s nimi i rozloučíme," prozrazuje ředitel Slováckého divadla Igor Stránský a zve diváky do atraktivního prostředí ořechovského zámku.

„Už jsme tam hráli loni a bylo to velmi vydařené," usmívá se ještě dnes při vzpomínce na tehdejší beznadějně vyprodanou reprízu ředitel. Letos bude komedii Rychlé šípy patřit zítřejší, tedy sobotní večer. „Začínáme na zámku ve dvacet hodin a ačkoliv na hercích vidím, že by ještě rádi lenošili, na diváky se moc těší," je přesvědčený Igor Stránský.

V příštím týdnu už začne sezona oficiálně i v hlavní divadelní budově. V úterý se diváci mohou těšit na silný příběh Oskara a růžové paní s Josefem Kubáníkem a Květou Fialovou v hlavních rolích. Legendární herečka v Uherském Hradišti pak zůstane až do čtvrtku. V ten den totiž odehraje slavnou postavu hraběnky Maude v černé komedii Harold a Maude, za niž získala nejprestižnější herecké ocenění u nás Thálii. „Všem, kteří mi telefonovali, abych u nich hrála, jsem oznámila, že sezonu zahájím v nejlepším divadle, co znám, tedy ve Slováckém. Je to můj rituál," přibližuje Květa Fialová a přiznává, že hraní v Uherském Hradišti ji doslova nabíjí energií.

Na všechna zmiňovaná představení jsou vstupenky k dispozici v pokladně Slováckého divadla.

Rychlé šípyDavid Vacke hraje jednoho z kluků patřících do Rychlých šípů.

Málokterá komedie v republice se může pochlubit dvanáctiletou životností. V Uherském Hradišti ji mají. Jmenuje se Rychlé šípy a na jevišti Slováckého divadla se objevila v režii Roberta Bellana.

„Za tu dobu si s námi zahrál Bolek Polívka, Uršula Kluková, při nejrůznějších natáčeních jsme potkali celou řadu dalších osobností, ale atmosféra, kterou dokáží vyčarovat diváci doma, ta nikde jinde není. Proto se na sobotní večer moc těšíme," říká představitel Mirka Dušína David Vacke a dodává: „Diváci nás nabíjejí. Když vidíme, jak nadšeně komedii přijímají, říkáme si, že pro ně budeme hrát až do roztrhání těl."

Řekli o Rychlých šípech: „Slovácké divadlo vsadilo na výbornou, mladou hereckou partu absolventů moravských konzervatoří a hereckých škol. Režiséru Bellanovi se podařilo převést na jeviště komiks o nadlidsky vzorných chlapcích. Tak vzorných, že jsou z toho až nemotorní, vůdce Mirek Dušín prkenný a jejich fandové hodně tumpachoví. V legračně pokřivené vážnosti je velká síla inscenace."

J. P. Kříž, divadelní recenzent

Kdy se bude hrát: Půjde o vůbec první představení nové divadelní sezóny. Diváci mohou oživlé postavičky ze slavných komiksů Jaroslava Foglara vidět už zítra, tedy v sobotu od 20 hodin na zámku v Ořechově.

Oskar a růžová paní

Dojemný příběh vypráví o těžce nemocném umírajícím chlapci a jeho posledních dnech v nemocnici, které mu ulehčuje stará paní ošetřovatelka, jíž  Květa Fialová a Josef Kubáník v připravované inscenaci.přezdívá babi Růženka. Hoch tak díky ní a díky neobvyklému nápadu prožije během několika dní doslova celý život. „Je to to nejsilnější, co jsem na jevišti hrál a každé představení, i když jsem po něm k smrti unavený, je pro mě doslova terapií," nechal se slyšet představitel Oskara Josef Kubáník, jenž má s leukémií v rodině své osobní zkušenosti. Režisérkou silného příběhu je Zoja Mikotová.

Řekli o Oskarovi a růžové paní: „Křehce jímavý a nadějeplný komorní příběh o přátelství mezi těžce nemocným chlapcem a jeho ošetřovatelkou. Tahle inscenace se prostě nemůže nelíbit. Velmi povedená dramatizace, citlivá režie, krásná hudba, perfektní výkon Josefa Kubáníka, který dokázal postavu desetiletého chlapce vystihnout vlastně dokonale a jedinečná Květa Fialová. I takový je Oskar a růžová paní."

Jiří Trnka, divadelní režisér a ředitel děčínského divadla

Kdy se bude hrát: Až do října čeká diváky v Uherském Hradišti jediné představení, a to právě v úterý 28. srpna. Vstupenky jsou ještě k dispozici v pokladně Slováckého divadla.

Harold a Maude

Po prestižní ceně Thálie pro představitelku titulní role Květu Fialovou a po lednovém odvysílání v Českou televizí to bude příští čtvrtek už poAnna Slezáková dostala od Vladimíra Doskočila dárek. třiasedmdesáté, kdy diváci Harolda a Maude uvidí. O čem hra je? „Harold je nenapravitelný pesimista. Stále páchá sebevraždy, trápí svoji matku a dělá všem okolo jen samé naschvály. Jednoho dne ale na pohřbu potká svéráznou osmdesátiletou hraběnku, která zcela změní jeho život a ukáže mu, že žít se dá naplno v každém věku a za každých okolností," popisuje děj inscenace její režisér Igor Stránský. Velkou zásluhu na obrovském úspěchu má i představitelka jedné z titulních postav Květa Fialová. Ta si o roli ve Slováckém divadle, jak ráda připomíná, sama řekla, a dokonce si vybrala i svého Harolda. Stal se jím Josef Kubáník. „Hrát s Pepíčkem na jednom jevišti to je moje divadelní bohoslužba," nechala se slyšet legendární česká herečka.

Řekli o Haroldovi a Maude: „Inscenace Harold a Maude ve Slováckém divadle stojí za pozornost nejen pro pravdivé herectví Květy Fialové a Josefa Kubáníka. Nabízí setkání se silně artikulovaným tématem, jež je v dnešní době navýsost potřebné."

Kdy se bude hrát: Kvůli velmi nabitému programu Květy Fialové není možné uvádět inscenaci tak často, jak by si diváci přáli. Uvedena tak bude ve čtvrtek 30. srpna a poté až v polovině října. Na nejbližší představení jsou vstupenky ještě k dispozici v pokladně Slováckého divadla.

Slavnostní zahájení: Herci předají peníze nemocným dětem

Uherské Hradiště - V úterý bude oficiálně odstartována další divadelní sezona uherskohradišťského divadla. Na slavnostním zahájení si dali divadelníci hodně záležet. Pro diváky vybrali snad nejsilnější příběh, jaký mají na repertoáru. Je jím Oskar a růžová paní.

Výběr nebyl náhodný. „Chceme všem ukázat, že nemyslíme jen na sebe. Že víme, jaké neštěstí kolem nás jsou," říká k připravovanému úternímu večeru ředitel Slováckého divadla Igor Stránský a prozrazuje další podrobnosti.

„Rozhodli jsme se, že hned první večer věnujeme nemocným dětem na olomouckou onkologii peníze, které jsme zatím vybrali na prodeji CD Oskar a růžová paní. Je na něm záznam premiéry naší inscenace a každý, kdo si je koupí, přispívá Nadaci Šance, která se o nemocné děti stará," připomíná ředitel Stránský.

Za dva měsíce od začátku prodeje si diváci pořídili sto padesát nosičů, onkologicky a hematologicky nemocným dětem díky tomu poputuje prvních patnáct tisíc korun.

Na prknech divadla v Uherském Hradišti je převezmou zástupci Nadace Šance. Cédečko si diváci mohou koupit i během slavnostního zahájení sezony, po představení jim je herci pak osobně podepíší.

(kaj)

Související článek:

Slovácké divadlo startuje sezonu už v úterý