„Hra Felixe Mitterera zkoumá postavení člověka hozeného do situace mezi životem a smrtí, do stavu, ve kterém je podřízen zejména rozhodnutím lidí z okolí. Přestože vychází z autentického příběhu herce Leo Reuße, kterého rasové zákazy, osobní hrdost a touha po divadle dohnaly až k riskantnímu rozhodnutí hrát si na někoho jiného, její síla spočívá v tom, že bohužel nekončí jednou historickou epochou, ale nachází pokračování až dodnes, myslí si dramaturgyně divadla Hana Hložková.

Co uvedení novinky znamená pro režiséra Igora Stránského? „Děj hry se odehrává především na prknech, která znamenají svět, a v tom vidím její nadčasovost,“ myslí si režisér novinky Igor Stránský. „Divadlo je výjimečná komunita, kam se snaží za všech režimů proniknout špičky vládnoucích garnitur a vedle herců, respektive hereček, posbírat pro sebe příznivé body jejich popularity. Případně využít divadlo jako hlásnou troubu té či oné ideologie,“ přiblížil režisér a připomněl, jak totalitní režimy využívaly divadla k takovým zrůdnostem, kdy špičkoví herci museli v Národním divadle demonstrativně hajlovat, v padesátých letech žádat trest smrti pro kolegyni Jiřinu Štěpničkovou nebo koncem sedmdesátých let včetně zmanipulovaného J. Wericha odsoudit Chartu 77. „Mnozí to udělali proto, aby mohli hrát. Divadlo je droga a herec ji potřebuje, protože herec musí hrát – byť někdy pro svoji lásku k divadlu ohne páteř, respektive charakter. Divadlo je vlastně taková Jáma lvová,“ uzavřel Stránský.

Hlavní roli v strhující nové hře, jež je považována za jednu z nejlepších, jaké v posledních letech vznikly, vytvoří Martin Vrtáček, vedle něj se diváci mohou těšit na Vladimíra Doskočila, Pavlínu Vaškovou, Tomáše Šulaje a další herce. Dramaturgem inscenace je profesor Václav Cejpek (ten hru také přeložil), hudbu napsal Karel Cón, výprava pochází od Michaely Hořejší. Premiéra se uskuteční v sobotu v 19 hodin.

Josef Kajetán