Tamní kulturní dům rozezvučela v 15 hodin odpoledne dechová hudba Boršičanka, která odstartovala IV. ročník dětského krojového plesu, při němž víc než dvěma stovkám krojovaných chlapců a děvčat střídavě hrála po dobu čtyř hodin s cimbálovými muzikami zúčastněných dětských folklorních souborů.

Strůjkyní prvního dětského krojového plesu v kraji pod Buchlovem, který se uskutečnil v sále buchlovické restaurace U Páva, byla vedoucí Děcek z Buchlovic Lenka Rašticová ve spolupráci s rodiči dětí, které folklorní soubor navštěvovaly.

Myslivecký bál měl nezaměnitelnou atmosféru. Nechyběla při něm tombola se zvěřinou.
Tahákem mysliveckého plesu na Velehradě byla bohatá zvěřinová tombola

„Ačkoliv v sále vládla perfektní plesová atmosféra, kapacitně byl pro malé tanečníky, jejich rodiče, prarodiče a příbuzné nedostačující,“ svěřila se Lenka Rašticová.

Proto se druhý ročník dětského krojového plesu uskutečnil v kulturním domě v Boršicích, a to ve spolupráci s tamním dětským souborem Pentlička.

Jejich hosty se staly dětské ansámbly ze Slovácka, Podluží, ale i děti v krojích z okolních vesnic, které nejsou členy žádného folklorního souboru.

Ples zahájila promenáda krojovaných.
Krojovaný ples pořádali Nedachlebjané poprvé doma

„Loni nás na plese potěšila účast krojovaného starosty Boršic Romana Jílka, ale také to, že jej pochválil a slíbil, že krojové plesy dětí bude v obci podporovat. Padla i myšlenka, že by bylo možné pořádat dětský i dospělácký ples v jeden den,“ řekla s nadšením Lenka Rašticová.

Sobotního dětského krojového plesu se kromě Děcek z Buchlovic a Pentličky z Boršic zúčastnil Světlovánek z Bojkovic, Kameňáček z Ostrožské Lhoty, Děcka z Vážan, ale také děti v krojích z okolních dědin, které zatím v žádném souboru nejsou organizovány.

„Zúčastnit se s vážanským dětským folklorním souborem, který funguje teprve tři roky, této nádherné akce, to byla ohromná výzva k tomu, aby kluci a holky provětrali po zimě své kroje,“ nechala se slyšet jejich vedoucí, ale také sbormistryně vážanského mužského sboru Renata Šťastná.

Na 230 milovníků pálenek přišlo v sobotu ochutnat do nedakonického kulturáku 402 vzorků destilátů z různých končin Moravy.
První ročník koštu pálenek v Nedakonicích opanovali Jurákovi

Aby krojované děti měly pocit, že jsou na opravdovém plese, nemohla při něm chybět bohatá tombola, ale ani velmi lákavá dětská mašličková volenka.

Krojovaní chlapci a děvčata při ní vyzývali k tanci své rodiče, prarodiče a další dospělé návštěvníky.

Ti jim za každý taneček museli koupit mašličku.

Nejvíce si jich vytancoval Martin Kec z boršické Pentličky a stal se Krále parketu.

Mezi krojovanými děvčaty se při získávání mašliček nejvíce činila Adélka Obdržálková ze souboru Děcka z Buchlovic.

Právem se tedy stala Královnou parketu.

Slovácký řízek. Vítěz si odnesl poukaz na dva tisíce a tričko.
Titul Slovácký řízek vybojoval Radim Dvořáček