„Do soutěže, kterou tradičně pořádá Matice velehradská, přihlásili vystavovatelé z České a Slovenské republiky, Rakouska, Maďarska, Španělska, Portugalska, Itálie a Izraele 73 vzorků mešních a košer vín,“ informovala Marie Vojáčková z Matice velehradské. 

V pátečním podvečeru zasedlo v sále kardinála Tomáše Špidlíka ve Velehradském domě svatých Cyrila a Metoděje patnáct na slovo vzatých odborníků, aby velmi objektivním způsobem koštování rozhodli, který výrobce mešního nebo košer vína získá ocenění Cisterciácká pečeť.

Předsedou hodnotitelské jury byl letos Pavel Bartošek, výrobce vína, vinařský znalec a degustátor, který pro letošek nahradil dlouholeté předsedu degustátorů Pavla Vajčnera, ředitele Znovínu Znojmo. Členové hodnotitelské komise s povděkem kvitovali, že pořadatelé volí k degustaci vín ideální prostory. Ty jsou bez rušivých efektů, je v nich odpovídající teplota i místo, v němž jsou vzorky vín uložené. 

„Byla to pro mě veliká čest, že jsem mohl zasednout v degustační komisi jako její předseda. Jsem člověk, který víno z hroznových bobulí vyrábí a věnuje jeho výrobě i degustaci mnoho času. K hodnocení mešních a košer vín jsem přistupoval s velkou odpovědností,“ svěřil se třiapadesátiletý vinař Pavel Bartošek, který vína degustuje bezmála třicet let. Netajil se tím, že jako předseda komise získal novou zkušenost a měl větší nadhled nad kontrolou a hodnocením vín.

„V jedenáctileté historii koštů mešních a košer vín jsme je poprvé hodnotili pomocí počítačů, které nám zapůjčil Vinařský fond. Degustátor provedl hodnocení vzorku, odeslal jej na počítač předsedy komise a teprve od něj putovalo hodnocení do centrály,“ přiblížil postup hodnocení ostřílený degustátor František Hrňa.

Zatímco v některých ročnících se degustační komise nezdráhala svěřit, kdo si z velehradské výstavy mešních a košer vín odnese Cisterciáckou pečeť, letos to budou držet přísně pod pokličkou až do výstavy. Ta se uskuteční v sobotu 17. listopadu od 16 hodin ve Slovanském sále Stojanova gymnázia na Velehradě.