Tu totiž cestovatelé vezli s sebou. Pro upřesnění je nutno uvést, že šéf expedice Dan Přibáň vypálil při dobrodružné cestě napříč latinskou Amerikou vzorků osm. Ten devátý zdestilovali do archivního minisoudečku až ve Vlčnově, právě v den otevření nové expozice.
„Bylo to docela náročné. Ta pálenička je totiž spíše interiérová. Zkuste ji provozovat čtyři a půl kilometru nad mořem v Andách kde fouká a je tam o polovinu míň kyslíku, než je pro nás běžné. V takovýchto extrémních podmínkách vypálit v ní cokoliv byl proto velký úspěch," popisoval Dan Přibáň své paličské peripetie. Kořalku cestovatelé pálili z místních vín, či z piva a na mimořádných místech. „Třeba nad jezerem Tititaca byla hrozná zima, a tak jsme tam toho vypálili snad jen tři kapky. Pálili jsme také na magické náhorní plošině Nasca, o které spisovatel Däniken prohlásil, že to je přistávací plocha pro mimozemšťany. Destilovat jsme se pokoušeli i na solné pláni, která byla vysoko nad mořem, takže tam to taky nechtělo hořet," vypočítal Přibáň nejzajímavější paličské pozice. Zatímco finální latinskoamerický vzorek vypálili čeští cestovatelé v sokolovně českého krajanského spolku v Buenos Aires, ten úplně poslední natekl z miniaturní páleničky v den zprovoznění expozice po destilaci Modrého Portugalu z roku 2011.
„Sešli jsme se tady před rokem, kdy jsme zde zakládali archiv slivovice. Tím jsme si mysleli, že půjde o jediný archiv v tomto trošku kuriózním muzeu, ale není. Dnes tady máme řadu vzorků, které vznikly neobyčejným způsobem a za neobyčejných okolností v Jižní Americe. Muzeum tak má další ojedinělý archiv. Věřím, že se sbírka bude rozrůstat," poznamenal Ivo Frolec, ředitel Slováckého muzea, pod které Muzeum pálenic ve Vlčnově patří. A zdá se, že jeho závěrečné přání by mohlo být vyslyšeno už za nedlouho. Sbírka soudečků se zřejmě rozroste o francouzsko kazašskou. Mezi 35 účastníky více než 7 tisíc kilometrů dlouhého závodu solárních kol z Francie do Kazachstánu bude letos v červnu i dvojice z Uherského Hradiště, Jan Galla a Karel Šebela. V pátek z rukou Květoslava Trávníčka z firmy Nitara převzali páleničku vzor 1922, aby i oni přivezli vzorky ze zajímavých míst. „Jihoamerická miniexpozice tak bude mít pokračování a doufejme že se rozroste do světové paličské sbírky," usmál se Trávníček, v jehož firmě doposud vyrobili více než tisíc kusů miniaturních pálenic. Ty se staly během dvou let natolik populárními, že je podle Trávníčka vlastní lidé snad na všech kontinentech.