Kdo z návštěvníků premiéry přišel do kulturního domu v Boršicích jen minutu po půl osmé večer, jen stěží hledal v sále, nabitém k prasknutí, místo k sezení. Hala, která pojala sedm set diváků, byla beznadějně vyprodaná, plná muziky, balad, tance, úsměvů, ale i veřejně a nadšeně vyjádřených poct.

Čtvrt století souboru Pentla stojí určitě za ohlédnutí. Za roky, kdy se sbíraly zkušenosti, sháněly kroje, učily se tanečky, písničky nebo se hledala cimbálová muzika, která by tančící a zpívající krojované mládence doprovázela. „Z těch zakládajících členů nikdo netušil, ale ani nemohl vědět, že něco takového jako folklor a cimbálová muzika bude za čtvrt století existovat. Ti začínající měli mnohem menší ambice. Chtěli hlavně tancovat, bavit se a později také na veřejnosti vystupovat," zalistovali ve vzpomínkách zakladatelé souboru Jiří a Ludmila Pilušovi. Byli to oni, kdo vnesli do Boršic nové uvědomění o lidové kultuře a folklorním životě.

„K tomu, abychom se mohli prezentovat na veřejnosti, jsme potřebovali kroje. A tak jsme začali chodit na brigády, natírali jsme ploty, zametali haly a za vydělané peníze jsme pořizovali kroje a hudební nástroje," okomentoval nelehké začátky nadšených folkloristů Jiří Piluša. Bez okolků nadhodil, že před pětadvaceti lety si mohla Pentla o sponzorech nechat jenom zdát. Pomoc tehdejšího národního výboru byla pouze ve formě bezplatného kulturního domu. „Navzdory tomu na tu dobu rádi vzpomínáme, protože jsme všichni měli k sobě velice dobrý a kamarádský vztah a scházení členů souboru bylo pro nás velkou radostí. Uvědomili jsme si to při premiéře před pěti roky, kdy při ní po mnoha letech vystoupili začínající členové souboru a vrátili se znovu na jeviště," neskrývala radost Ludmila Pilušová ze setkání s kamarády a ze společného vystoupení po několika letech.

Léta běžela dál a Pentla za čtvrt století urazila kus cesty. Vystupovala na mnoha festivalech v různých koutech naší vlasti, ale také v Německu, Francii, Belgii, Polsku, Maďarsku, Rusku, Srbsku, Holandsku, Rumunsku i na Slovensku. Budoucnost si staví Pentla na mladé generaci. Proto si založila dětský soubor Pentlička, který vedou zkušení členové dospělého ansámblu.

„Zastupitelstvo obce si váží činnosti souboru, úzce s ním spolupracuje, finančně jej každým rokem podporuje a bezplatně mu zapůjčuje ke zkouškám i jeho pořadům sál kulturního domu. Při dnešní premiéře od nás soubor dostal ke své další činnosti 25 tisíc korun," informoval Roman Jílek, první muž Boršic.

Tématem sobotní premiéry Pently byl pořad s názvem Balady. Proč zrovna ony, to byla otázka pro autora pořadu Davida Mikuly, který jako tanečník účinkoval nejen v Pentle, ale také ve vojenském uměleckém souboru Ondráš, nyní jako externista v pražském Národním divadle.

„Odpověď je nasnadě. Je to otázka věku. Člověk postupem času přichází na něco, co je mezi nebem a zemí. A tak jsem si řekl, proč při premiéře nevyužít balady, které jsou tak trochu mystické a tajemné. Pentla je nikdy jako program nedělala," osvětlil premiérový pořad Mikula. Netajil se tím, že do konce letošního roku by mohla soubor pod jeho vedením nacvičit zbrusu nový program. Jeho téma odmítl ale prozradit.

„Byl to krásný premiérový pořad, který bude ve mně ještě dlouho doznívat. Pentla se dnes stala v Boršicích miláčkem publika," řekl plný nadšení devětaosmdesátiletý Cyril Trávníček, někdejší odpovědný a organizační vedoucí dechové hudby Boršičanky, krátce po nekonečných ovacích, potlesku vstoje a několik hudebních i tanečních přídavcích.