Ta dává tušit, že přijíždí vlak z Olomouce. A v něm natěšení filmoví fanoušci. Do zahájení prvních projekcí na letošní Letní filmové škole zbývá necelá hodina a půl.

Ze zelených vagónů vystupuje asi dvacítka mladých lidí s krosnami na zádech. Mezi nimi i devětadvacetiletý Ivo Tuček a o rok mladší Anna Kaiserová. Na Slovácko dorazili z hlavního stověžatého města. „Oba jsme na filmovce poprvé. Nic moc jsme neplánovali, bylo to spíše spontánní rozhodnutí. Jsme zvědaví především na vyhlášenou atmosféru zdejšího festivalu,“ přiznává dvojice kamarádů, podle svých slov rozhodně ne odborníků přes film. „Máme k němu pouze velmi pozitivní vztah,“ dodávají.

Příležitostí navštívit v Čechách či na Moravě filmový festival je podle nich málo. „Ani nevím, jestli ještě nějaký letos bude. Snad v Praze je naplánováno několik menších akcí, ale to jsou spíše příležitosti zhlédnout film než zažít festival,“ myslí si Ivo. Pokud bude mít čas a náladu, rád se v Hradišti zúčastní také besed s filmaři. Když už mu filmovka nabízí tu možnost.

Krosna, karimatka, spacák, to jsou propriety, podle kterých poznáte správného účastníka hradišťského filmového svátku. „Teprve budu zjišťovat, co jsem si zapomněl vzít. Když někam jedu, tak jsem většinou za půl hodiny sbalený a podle toho to dopadá. Prozradím, že jsem si optimisticky vzal kraťase. Snad je využiji. Pravda, zas tak optimistický, abych si přibalil i plavky, jsem ale nebyl,“ prozradil něco z obsahu svého batůžku Ivo. Jídlo si nevzal žádné. „To já mám jednu müsli tyčinku,“ směje se Anna.

Ivo s Annou jsou jedněmi z několika tisíc akreditovaných návštěvníků Hradiště. Včera ve dvě hodiny odpoledne jich bylo 3650. „Počítáme s tím, že dnes přijedou čtyři tisícovky lidí. S takovými počty jsme zatím spokojeni,“ prozradila mluvčí festivalu Eva Blažková.

Organizátoři pro registrované návštěvníky připravili širokou paletu ubytovacích možností. Stovky jich spí na základních školách, na internátu Mojmír či v penzionech a hotelech. „Naše kapacity vystačí pro pět tisíc akreditovaných. Spousta ale řeší své ubytování individuálně, takže nemáme strach, že bychom museli řešit nějaké problémy s nedostatkem míst,“ dodala Blažková.

A kam si to zamířila naše dvojice po příjezdu na hradišťské nádraží? „Vyzvedneme si akreditace a ubytujeme se. A pak? No přece hurá na filmy!“