Zatím poslední obcí na Uherskobrodsku, kde čistička spatří světlo světa, bude Bánov. Tam se má se stavbou začít letos a hotovo by mělo být v příštím roce.

Roční úspora na obyvatele dělá 4 tisíce korun

Pokud by Korytná čističku nevybudovala, muselo by každoročně zbylých 400 obyvatel, kteří nebyli napojeni do kanalizační sítě, dokládat, kam a jak naložilo se svými odpadními vodami, tj. dle normy minimálně s 33 m3 na osobu a rok. „Počty by pak byly velmi jednoduché. 400 x 33 = 13 200 m3 = 1 320 aut do nejbližší čistírny, která je v Uherském Brodě. Tam a zpět to dělá 26 km. Cena za jedno vyvezení činí zhruba 1 500 korun x 1 320 = 1 milion 980 tisíc korun, které by musela část občanů zaplatit ze své kapsy. Tak zaplatí jen 343 tisíc za stočné. Roční úspora na obyvatele dělá 4 tisíce korun,“ vypočítal starosta Korytné Vladimír Janča, podle něhož trvala cesta k obecní čističce více než čtyři desetiletí.

Do roku 1968 byla Korytná neodkanalizovanou obcí a patřila mezi ty, které vypouštěly splašky do příkopů kolem cest a domů. „V 70. letech byla vybudována v akci „Z“ obecní kanalizace, do níž bylo napojeno zhruba 50 procent domů ve vesnici. Šlo o ty stojící dále od potoka. Zbývajících 50 procent spádově pasovalo do místního potůčku, tak napojili své domy tam. V té době se na nějakou ekologii nebral zřetel,“ nahlížel Janča do historie.

V roce 1986, kdy se zakládal podnik Slovácké vodovody a kanalizace, vložila Korytná polovinu vybudované kanalizační sítě do této firmy, zbytek pak zůstal v majetku obce. „To už bylo období, kdy každý nový dům, který neměl svou čistírnu vod, nemohl být na veřejnou kanalizaci napojen. Tak v obci opět stoupl počet domů, které využívaly trativody,“ uvedl starosta.

V roce 2001 začal platit nový zákon (č. 274/2001 Sb.), který pro obce v CHKO vypouštění splaškových vod do kanalizace zakázal, a to samé začalo platit také o trativodech.

V roce 2004 hledali zastupitelé v Korytné řešení, jak vyjít vstříc těm, kteří mají své domy napojeny do potoka nebo využívají již zmíněné trativody. „Tito se jako většina ostatních podíleli v 70. letech na výstavbě obecní kanalizace a nyní by je čekaly buď sankce ze strany IŽP, nebo každoroční dokladování o nakládání s odpadními vodami (desítky tisíc na jednu domácnost, nebo budování domovní čistírny v ceně i se stavbou zhruba 80 tisíc korun a následná starost o provoz a energetické náklady). Zastupitelstvo rozhodlo, že všichni lidé v obci mají mít stejné podmínky, a proto zadalo zpracování studie na dostavbu kanalizace,“ doplnil Janča. Do diskuze přišla v roce 2005 studie se třemi variantami. Ve dvou případech se obyvatelům Korytné nabízelo řešení v podobě napojení kanalizační sítě na ČOV v Uherském Brodě. Jedním z řešení bylo napojení tlakové, tím druhým pak gravitační. Třetí možností bylo vybudování vlastní ČOV. Všechny tři varianty se přitom rozpočtově a také provozně cenově rovnaly. Studie byla proto předložena na vodoprávní úřad Zlínského kraje. Po prostudování a konzultaci se Správou CHKO Korytná obdržela sdělení, že pokud chce žádat o dotaci, musí být respektován plán rozvoje vodovodů a kanalizací Zlínského kraje, tudíž je možná pouze varianta samostatné ČOV.

Obec toto rozhodnutí respektovala a pro tuto variantu zadala vypracovat projektovou dokumentaci. V roce 2009 začali čističku stavět, o dva roky později ji kolaudovali. Ve čtvrtek 11. ledna ji pak slavnostně otevřeli a v těchto dnech začíná její zkušební provoz. Toho se zúčastnil také ředitel Slováckých vodáren a kanalizací (SVAK) Lubomír Trachtulec. Ten zmínil, jakým způsobem bude participovat na korytenské ČOV SVAK.

Kaly se budou vozit do čističky v Uherském Brodě

„Provozovatelem čističky je obec, my budeme pouze přispívat na její provoz, a to zhruba padesáti procenty. Provozujeme totiž v Korytné část kanalizace. Na starosti budeme mít také odvoz kalů do ČOV v Uherském Brodě. Korytenská čistička totiž nemá kalovou koncovku,“ řekl Trachtulec, který se slavnostního otevření ČOV v Korytné také zúčastnil, stejně tak jako první muž Bánova Zbyněk Král. V jeho obci začnou stavět čističku už za necelé dva měsíce. „Zahájit bychom měli letos prvního března a hotovo by mělo být do 30. června příštího roku. Se vším všudy přijde na 56 milionů korun,“ poznamenal Král.

Pět otázek pro starostu Korytné Vladimíra Janču

Jak dlouho se stavěla čistírna odpadních vod (ČOV)?

Samotná výstavba začala na podzim roku 2009 a její kolaudace proběhla na sklonku roku 2011.

Na kolik peněz přišlo vybudování ČOV obecní pokladnu, jaká částka tvořila dotační podporu a co všechno za tyto finance v Korytná v rámci projektu vybudovala?

Stavba o celkových nákladech 44,842 milionu korun a dalších nákladů na inženýrskou a projektovou činnost představuje vybudování 15 stavebních objektů a dvou provozních souborů. Ze státního rozpočtu bylo použito 31milionů 100 tisíc korun, dotace Zlínského kraje činila čtyři miliony korun. Z rozpočtu obce pak šlo devět milionů 742 tisíc korun, z čehož čtyři miliony korun je úvěr. Největší položkou v rozpočtu činila ta na výstavbu kanalizačních stok včetně odboček pro domovní přípojky a napojení nově vybudovaných tras na stávající kanalizační rozvody v obci přes odlehčovací komory. Celková délka kanalizačních větví činí 3 782 metrů. Bylo vybudováno 12 nových větví, celkem 95 revizních šachet a 3 odlehčovací komory. Mezi stavby doplňující vybavenost objektu ČOV patří výstavba příjezdové komunikace, přípojek inženýrských sítí, oplocení areálu ČOV a úprava koryta toku Korytnice, stavby nové trafostanice včetně částečné přeložky trasy vysokého napětí a sloupu elektrického vedení přípojek nízkého vzdušného kabelového vedení.

Nakolik je provoz ČOV pracný?

Čištění odpadních vod je navrženo tak, aby byly splněny požadavky vládního nařízení ČR, kterým se stanoví přípustné znečištění vod. Čistírna je plně automatizována a její provoz kontroluje každý den zaměstnanec obce, mající pod sebou i provoz místního vodovodu, který je taktéž plně automatizován.