Co vaší muzice přinesl rok 2015?

Loňský rok nám přinesl řadu zásadních počinů, které pro nás byly obohacující: ať už to byla příprava nového premiérového pořadu o zbojnících s Folklorním souborem Cifra Lenky Kraváčkové, třídenní účinkování na Mezinárodním folklorním festivalu Strážnice, zvládnutí několika letních festivalů i v zahraničí, tak i cyklus vánočních koncertů se zcela s novým repertoárem. Byl to dost zásadní rok, který nás posunul hudebně zase o něco dál, což je dobře.

A jakých úspěchů jste v tomto roce dostáhli?

Asi nejzásadnějším počinem a úspěchem byla výhra v soutěži o nejkrásnější slovácký kroj: naše muzika reprezentovala kroj uherskohradišťský.

Uskutečnili jste vše, co jste si naplánovali? Nebo jste něco nestihli?

Dosáhli jsme toho dle mého docela dost, byť jsme si už sami říkali, že bychom měli zmírnit, ale všechny výzvy, které nám byly předloženy, jsme úspěšně zvládli.

Spolupracovali jste na cyklu Vandrovali hudci, oč jde?

Je to projekt, na kterém spolupracujeme s týmem Obrázky ze Strážnice. Cyklus zobrazuje osudy tří muzikantů putujících různými slováckými vesnicemi na přelomu 19. a 20. století. V každém díle se hudci dostanou do jiné vesnice a připletou se k nějakému příběhu. V některých dílech budou děj pouze zpovzdálí sledovat, v jiných aktivně přispějí k rozuzlení zápletky. První díl série s názvem Kača měl premiéru 19. prosince. Jde o humorný, napínavý a zároveň poetický příběh o lásce a vztahu dvou novomanželů. Každý z nich vstupuje do manželství s různými očekáváními. Již brzy po svatbě však na sebe rozdílné povahy a očekávání narazí a mladé manžele čeká nelehký střet s realitou. Celým dějem se proplétají jako pozorovatelé tři hudci vnášející do příběhu vtip a hudební obohacení.

Jak vznikl nápad natočit filmy s folklorní tématikou?

Vše začalo, kdy pár členů Folklorního souboru Demižón přemýšlelo, jak nejlépe zpropagovat nadcházející hody. A protože se Demižón vyznačuje vysokým počtem vášnivých fotografů, byl od fotek jen malinký krůček k obrázkům pohyblivým. Vznikla humorná videopozvánka na hody a poté i poetické folklorní vánoční přání a video zvoucí na 15. výročí souboru. Jako další krok se rozhodli natáčet kratší filmy ze staré Strážnice a okolí, které by na sebe volně navazovaly a co nejvěrněji by znázorňovaly každodenní život a problémy našich předků. Cílem je také povzbudit zájem veřejnosti o lidové umění a přiblížit zejména mladému publiku oblast Slovácka s jeho tradicemi a historií.

Jak se k tomu vaše cimbálová muzika dostala?

Shodou okolností přes strážnickou kamarádku našeho druhého houslisty Vladislava Ilíka Barču Adamcovou, která nám nabídla spolupráci na zvukové stránce tohoto připravovaného projektu. Podle jejích slov, měla hned jasno, jelikož nás zná z mnoha vystoupení a nahrávek.

Jak přesně jste se zapojili?

Spolupráce spočívala v nahrávce hudebního doprovodu pro film, ale i zvukových efektů. A ve výsledku jsme byli přizváni na premiéru filmu, která proběhla před Vánoci v Kulturním domě Strážničan, spojenou s malým vystoupením naší muziky.

V roce 2014 jste vydali své druhé cédéčko, chystáte se na další?

Pro letošní rok máme naplánováno natáčení dalšího našeho cédéčka, někdy na jaro. Bude zaměřeno převážně na taneční repertoár, který jsme s muzikou zpracovali v posledních letech a po delší úvaze jsme se rozhodli jej zvěčnit na nahrávce, která může sloužit tanečníkům folklorních souborů buď jako studijní materiál, nebo se zde objeví i taneční pásma souborů, se kterými spolupracujeme. Záběr bude docela široký – od Strážnice, přes Uherskohradišťsko, Uherskobrodsko, Kopanice až na Luhačovické Zálesí. A chceme, aby bylo na podzim k dispozici. Název si ponechám ještě pro sebe, jako překvapení.

Co plánujete do roku 2016?

Po docela náročných posledních měsících, zaměřených převážně na vánoční koncerty, si oddechu moc nedopřejeme, jak už jsem zmínil, připravujeme natáčení cédéčka, absolvování několika již zaběhnutých každoročních vystoupení – Jízda králů, festival ve Strážnici, účinkování na letních folklorních festivalech, rýsuje se i zahraniční – na podzim to budou Slavnosti vína, několik hodových zábav a asi nejzásadnější bude příprava a realizace večera spojeného s oslavou desátého výročí naší muziky. Z časových důvodů jsme jej situovali na podzim, protože chceme posluchačům a našim příznivcům připravit hezký večer plný zábavy a překvapení. Také na tomto večeru bude slavnostně pokřtěno naše nové album.

Cimbálová muzika Ohnica vznikla na přelomu roku 2005 a 2006, věnuje se převážně interpretaci písňového a tanečního repertoáru hradišťského Dolňácka, celého Slovácka ale nebrání se i jiným regionům a žánrům. V roce 2010 vydali své první cédéčko s názvem Chlapci Hradišťané a o čtyři roky později album Koření života. Primášem muziky je Jan Mudrák, na housle hraje Vladislav Ilík, Štěpán Mudrák a Pavel Jurečka, na violu Martin Pěcha a Petr Vlachynský, na klarinet Jan Bičan a na flétnu Hana Varmužová, na kontrabas Jan Vaňhara a cimbalistou a uměleckým vedoucím je Jan Káčer.

Autor: Andrea Gabrielová