Loni se přitom program akce uskutečnil v deseti dnech. Za zkrácení filmovky může její chudší rozpočet. „Ten je sice vyrovnaný, nicméně přiznávám, že nižší než v minulém roce. A to především kvůli výpadku jednoho z našich partnerů, společnosti SynotTip. Přináší nám to nemalé problémy,“ prohlásila šéfka pořádající Asociace českých filmových klubů Radana Korená. Přesnou výši rozpočtu však prozradit odmítla.

SYNOT hradišťsko- -monackého podnikatele Iva Valenty loni jako hlavní partner LFŠ sponzoroval čtyřmi a půl milionem korun. A příspěvek pro rok 2012? Ani haléř.

Výpadek se zřejmě nahradit nepodaří

„Společnost SynotTip Letní filmovou školu letos z důvodu vysokého odvodového zatížení bohužel nemůže podpořit. Tuto roli by nyní měla zastoupit města a stát, kteří jsou nově namísto neziskových organizací příjemci výtěžku z loterií a jiných podobných her,“ uvedla mluvčí holdingu Magda Pekařová s tím, že firma se nadále soustředí pouze na podporu dětí a folkloru.

Je však navýsost pravděpodobné, že městu se finanční výpadek Synotu plnohodnotně nahradit nepodaří. „Uherské Hradiště podle smlouvy každoročně podporuje LFŠ dvěma miliony korun. Letos Asociace českých filmových klubů požádala o jeden milion navíc. Touto žádostí se bude na některém ze svých zasedání zabývat zastupitelstvo města,“ informoval o možnostech městské kasy mluvčí hradišťské radnice Jan Pášma.

Jak tedy bude nakonec filmovka vypadat, to zatím její organizátoři tají. První informace do světa vypustí na tiskové konferenci konané 12. dubna v Praze. „Ustojíme to. Návštěvníci se nemusí bát, že by přišli o některé ze svých oblíbených sekcí, zajímavé hosty či doprovodný program,“ slíbila Radana Korená.

Ztráty zaznamenají také obchodníci

Ze zkrácení filmovky nebudou mít pražádnou radost uherskohradišťští obchodníci. Na Slovácko loni dorazilo bezmála šest tisíc účastníků a velká část jich utrácela v místních obchodech i kavárnách. „Filmovkářů k nám každoročně chodí dost. Určitě to pro nás bude ztráta. Jak velká, to ale neprozradím,“ řekl majitel hradišťské vinárny Tramín Zbyněk Vlachynský.

Nová legislativa od začátku roku 2012 loterním společnostem přináší vyšší odvodové zatížení. Například Synot kvůli tomu přestává neziskový sektor podporovat.

„Musíme odvádět dvacetiprocentní speciální daň z obratu státu a obcím. Tyto prostředky dříve získával právě neziskový sektor. Dále pětapadesát korun denně za každé hrací místo, správní poplatky a nově i devatenáctiprocentní daň z příjmu. K tomu si nemůžeme, na rozdíl od jiných společností, odečítat DPH, což pro nás znamená dvě stě milionů ročně,“ popsal trable Synotu jeho majitel Ivo Valenta.