„Jsme tady už pošesté. Česnek na poli sadíme v únoru nebo březnu, podle počasí. Sadíme ho kolem čtyřiceti padesáti kilogramů. Potom se musí vykopat a usušit,“ prozradila Marie Tinková.

Zasadit, vypěstovat a sklidit česnek, právě to je starost nejstarší členky této trojice, třiašedesátileté Marie Tinkové. Při sazení jí pomáhá celá rodina. Zbytek práce zbývá na ni. Na začátku července česnek vykope a musí jej nechat přeschnout, aby se dal použít na buchlovické česnekové slavnosti. Po usušení česnek očistí a dá do sklepa trochu zvlhnout, aby se při výrobě copů a věnců nelámal. Kromě vypěstování česneku musí také nasadit všechny květiny, které bude ke zdobení potřeba. „Vloni stačilo předchystat si šedesát věnečků, ale letos je opravdu mnohem větší návštěvnost a také větší zájem lidí,“ prohlásila.

Pletení česnekových věnců a vázanek má na starosti její sedmadvacetiletá dcera Lenka. Ta je jedinou v rodině, která umí česnek správně plést. „Naučila se to sama, když byla malá. Viděla to u tety v devíti letech a od té doby to umí. Ostatní to zkoušeli, ale každému se kroutí a nikdo to neumí tak krásně uplést jako ona,“ vysvětlila Marie.

Lenka říká, že pletení ukazuje neteřím, ale nikomu se práce nedaří jako právě jí. „Podle mě to není těžké, každý si to může zkusit a sám posoudit. Pletu dvě velikosti vázanek a na ozdobu jeden úplně největší cop, ten si lidé kupují jako dekoraci. Na něm jsem ale počet uvázaných hlaviček nepočítala,“ směje se Lenka Tinková. Na starosti má „jenom“ pletení, přesto si musí věnce na česnekové slavnosti přichystat dopředu.

Zdobení věnců a copů kytičkami má na starosti vnučka Marie Tinkové, dvacetiletá Lucie Hlaváčková. „Nachystala jsem si předem tolik věnců, kolik se vloni prodalo. Ovšem v necelé polovině sobotního odpoledne byly všechny pryč, takže jsme je vyráběly přímo na místě,“ prozradila Lucie Hlaváčková.