Vystoupili jste v Hluku spolu s Klebetnicemi a cimbálovou muzikou. Bývá u vás tato spolupráce častá?
Máme docela rádi podobné experimenty. Původní dohoda byla, že vystoupí před námi. Ale nemíváme nic proti tomu, když se přidají a zpívají něco s námi. Pro návštěvníky koncertu je to zase něco jiného, než na co jsou zvyklí.

Na Slovácku hrává Čechomor celkem často. Máte rádi místní publikum? Jak se liší od návštěvníků vašich koncertů v Čechách?
Publikum se docela těžce porovnává. Na jihu je jižnější, na severu severnější. Ale publikum na Moravě máme moc rádi.

Jaký je pro vás rozdíl v koncertování v naší vlasti ve srovnání se zahraničím?
Tam je rozdíl obrovský. V České republice si všichni rozumíme a víme, o čem zpíváme. Naopak v zahraničí posluchači vůbec nerozumí, o čem vlastně zpíváme, a ani nepoznají, jestli zpíváme česky, moravsky nebo slezsky. Musí je tedy oslovit ta hudba, což je velmi pozitivní, protože ta hudba je oslovuje. Tím pádem my máme v zahraničí při koncertech úspěchy. Není to o textu, ale o té melodii. Můžeme jim tam sice vysvětlit, o čem ty písničky jsou, ale lidová hudba je ve světě všude podobná.

Sám se věnujete nejen koncertování s Čechomorem, ale i skládání hudby. Co vás naplňuje více?
Mě baví obojí. Pódium potřebuji, to je taková živná půda, protože kdyby nebylo pro koho hrát, člověka to ani nebaví a ani nemá co skládat. Takže obě tyto činnosti spolu velice souvisí. Mě tedy baví jak práce ve studiu, tak na pódiu.

Čechomor působí na hudební scéně už přes dvacet let. Kde hledáte inspiraci?
No třeba na Slovácku někdy. Někdy zase v Čechách. Vlastně všude, kde chodíme v běžném životě. Nejvíce inspirace je ale v lidových textech a v lidové hudbě, protože tam je ukryto to, co dříve lidé opravdu prožili. Neměli televizi a noviny, jako my dnes, takže se ze všech svých zážitků a dojmů vyzpívali.

Jak se vy i ostatní členové kapely odreagováváte? Nemáte občas ponorkovou nemoc?
Působíme už dlouho, proto má každý z nás už tak vytříbené koníčky, že se odreagovává každý po svém. Co se týče ponorkové nemoci, všichni zažíváme jak hezčí, tak horší dny, ale troufám si říct, že jsme už za tu dobu natolik sehraní, že si už dokážeme i dopředu říct, že dneska nemáme svůj den.

Vy sám máte blíž k českému, nebo k moravskému folkloru?
Každý z nich má něco do sebe. Ten moravský je bohatý tím, že písničky obsahují spoustu událostí, které se udály na relativně malém území. Na českém folkloru se mi zase líbí vroucnější melodie. Každý z nich má něco do sebe, v našem repertoáru ale převažují spíše moravské písničky.

Čechomor také pomáhá při propagaci asistenčních psů. Hodláte v této činnosti pokračovat i v letošním roce?
Budeme v tom pokračovat určitě také letos. Podporujeme obecně prospěšnou společnost Pomocné tlapky. Do této věci jsme velice zapálení a těší nás, že můžeme některým lidem touto formou pomoct. Vůbec největší radost z celé této akce nám dělá, když se nám podaří vybrat peníze na nějakého psa a můžeme ho někomu přivézt a říct mu: Tohle je váš pes, který se stane vaším společníkem a bude vám pomáhat. Vidíme ten výsledek, který nám dokazuje, že stojí za to v této pomoci pokračovat.

Na čem v současné době Čechomor pracuje a kam se letos chystáte vycestovat?
Letos připravujeme pokračování vydání Pověstí po českých hradech a zámcích. V loňském roce jsme vydali první díl, což byly moravské hrady. Protože se jedná o mluvené slovo, mělo to velký úspěch, až nás to samotné překvapilo. Pokračování o českých hradech vyjde už nyní na jaře a na podzim už vyjdou pověsti o slezských hradech. Co se týče koncertování, chystáme se do Mongolska, do Číny a také do Ameriky. V létě, v druhé polovině července, s námi přijede do České republiky zazpívat na naše tři koncerty americká zpěvačka Susan Vega, která bude naším hostem.