Zmíněné i další postavy z Galuškových povídek přivedl v nedělní podvečeru na jeviště sportovní haly v Břestku Rostislav Jošek, režisér Divadelního spolku J. K. Tyla Buchlovice, který se podílel se svými bratry Romanem a Radkem na výrobě kulis.

Scénář sepsaný na motivy povídek Zdeňka Galušky Slovácko sa súdí volně zpracoval hudební skladatel, herec, režisér scénárista Vlastimil Peška. Komedii, která je záměrně zasazena do období takzvaných fašanků, tedy do doby masopustního veselí, dal název Slovácko sa súdí aneb Fašank z věcí ludských.

Srážka dvou aut u Strání si vyžádala čtyři zraněné
BMW se u Strání srazilo s jaguarem, čtyři těžce zranění

„Dvanáct herců a hereček si v dvaatřiceti rolích svobodně a s chutí zařádilo a svými komediálními hereckými výkony se snažilo propojit diváky v hledišti s prkny, která znamenají svět. Ostatně, je známo, že v čase fašanků si naši předkové dovedli dělat legraci především sami ze sebe. Třeba tím, že soudili své zlořády, které tu byly, jsou a stále budou,“ okomentoval veselohru Rostislav Jošek, civilním zaměstnáním kastelán hradu Buchlova, který se v ní zhostil role policajta Šably.

Omlazený amatérský soubor buchlovického divadla hraje pro potěšení lidí i své. V komedii v Břestku se dvěma stovkám diváků představili Antonín Macháček, Arnošt Strýček, Jiří Vycudilík, Pavel Mitáš, František Zapletal, Luboš Černoch, David Zdráhal, Tereza Tymrová, Alice Hrušková, Marie Slezáková, Lenka Zámečníková a Rostislav Jošek.

Požehnání nového hasičského praporu, auta i opravené zbrojnice v Traplicích
Farář požehnal traplickým hasičům nové auto i zbrojnici

„Hlavní scénky Líná huba hotové neštěstí, Súsedé, Ankohól aneb Veselohra na mostku, Že nezíš skokana a Za tři krejcary, kdy spadne na Herodesa kadibudka, doprovází cimbálová muzika Pentla z Boršic. Asi třicítku písniček upravila Pavla Večeřová, nynější starostka Buchlovic,“ informoval Rostislav Jošek.

Podotkl, že komedie měla loni v listopadu premiéru v Buchlovicích a přišlo na ni 500 lidí. O stovku víc jich bylo víc na představení v Boršicích a zaplněný sál diváky byl i ve Véskách. „O veselohru je v dědinách na Slovácku velký zájem, ale my ji můžeme hrát tak dvakrát do měsíce, protože většina hereckého kolektivu má své zaměstnání,“ sdělil režisér buchlovického divadelního ansámblu.

Nová budova interny v nemocnici v Uherském Hradišti.
VIDEO: Interna otevřena. Fungovat začne v Hradišti už příští týden

Foto 7 až 7Y: SLOVÁCKO SA SÚDILO. Diváci v Břestku ocenili ochotníky z Buchlovic úsměvnou komedii potleskem vestoje.

Foto: Zdeněk Skalička