Návštěvníci si mohli pochutnat na česnekových specialitách, ale strávit i příjemné chvíle u soutěží, výstav a dalšího doprovodného programu.

„Každý rok se snažíme, aby tento festival přinesl nějaké programové změny. Například loni jsme vyhlásili soutěž o nejvonnější česnek, letos mohli účastníci vyhlásit nejbizarnější tvar této dobroty. Udělili jsme také česnekové řády, na které již předem aspirovali tři adepti,“ upřesnil Miloslav Hrdý, hlavní organizátor a duchovní otec akce. Podle jeho vysvětlení jsou tato ocenění přidělována vždy za jiné zásluhy a jiné disciplíny.

„Řád prvního stupně získal vřesovický muzikant Jaromír Nečas za renesanční přístup ke spojení folkloru a gastronomie. Ocenění druhého stupně dostal Jaroslav Šuranský, ředitel nedakonické mlékárny, za přínos v uvádění nových česnekových výrobků. Třetím oceněným je Jaroslav Rod z Olomouce, kandidát věd, který řád obdržel za celoživotní dílo v oboru fytopatologie, ochrany rostlin před škůdci a chorobami, česneku zvláště.

Česnekový festival letos překročil hranice České republiky. Ze Slovenska na něj zavítali členové „Klubu ctitelov cesnaku“ se svým doprovodem. Stejně jako ostatní návštěvníci měli hosté možnost zhlédnout výtvarnou výstavu instalovanou na zámecké louce, věnovanou aromatickému symbolu. Závěr slovutné akce ale musel být zasvěcen tradičnímu rituálu v podobě soutěže v plivání česnekových stroužků.

Oslovení návštěvníci festivalu se shodli v tom, že akce má rok od roku kvalitnější program. „Zatím jsem tady nechyběla ani jednou. Zdá se mi, že přibylo stánků a program je tak pestrý, že člověk neví, kam by skočil dřív,“ konstatovala potěšeně třiadvacetiletá Jiřina Plachá, která přijela na festival z Brna.
Pořadatelé a zástupci městyse se netají tím, že z původně komorního svátku se postupem času stala uznávaná a vyhledávaná megaakce.

„Festival organizuje zhruba dvacet lidí. Jestli se bude návštěvnost této akce, která nemá obdobu zřejmě nikde v Evropě, zvyšovat i v budoucnu a programová náplň bude rok od roku bohatší, pak budeme muset požádat o pomoc další pořadatele,“ plánuje do budoucna Bořek Žižlavský, místostarosta Buchlovic.