Třiadvacetiletá Anna Karasová je členkou souboru, který pro ni prý znamená mnohem víc než jen příležitost k tanci. „Děláme společnou věc a to nás drží. Většina členů je aktivních, přichází s dobrými nápady, které později použijeme při tanci,“ prozrazuje Karasová.

Tanečníci hledají inspiraci v historii a snaží se jí co nejvíc přiblížit. Neváhají obětovat spoustu času na tréninku i při dalším vzdělávání. „Každý měsíc jezdíme do Berouna za bývalou členkou Státní opery v Praze Zuzanou Dostálovou. Moc se od ní naučíme. Pomáhá nám s choreografií renesančních tanců,“ popisuje přípravy Karasová.

Velkou péči věnují dívky také dobovému oblečení. „Kostýmy šijeme podle středověkých maleb a stejně vybíráme doplňky. Mnohé pózy při gotických tancích máme vypozorované z obrazů. Snažíme se o co nejvěrnější kopii historie, ale ne vždy je to možné,“ tvrdí Karasová.

Skupina jezdí na řadu historických akcí po celé zemi. Vždy se ale ráda vrátí do zázemí hradu Buchlova. Tanečnice Anna Karasová vzpomíná i na letošní noční prohlídky hradu. „Tento rok se čile zapojil i kastelán Rostislav Jošek. Dělal šaška a nosil s sebou meloun, kterému říkal dračí vejce. V nestřežený okamžik mezi nás při vystoupení meloun hodil a my jsme přes něj museli skákat,“ vypráví s úsměvem tanečnice.

Sdružení má ale i své starosti. Kostýmy, boty i doplňky jsou drahé a honoráře za vystoupení náklady nepokryjí. Navíc se jim zatím nedaří získat dostatek mužů. „Potřebujeme tanečníky. Kluci jsou největší problém. Na deset holek připadají jenom dva,“ stěžuje se Karasová. „Nikdy se nám asi nevrátí, co do tancování vložíme materiálně, i když šetříme a některé šaty si šijeme sami. Všechno si ale vynahradíme jiným způsobem. Navazujeme přátelství se zajímavými lidmi. Dostaneme se na místa, která nejsou běžné veřejnosti přístupná. Nejdůležitější jsou ale dobré vztahy ve skupině a moc si vážím toho, že všechno klape, jak má,“ dodává Karasová.

Skupina vznikla v roce 2005. Ochotnické divadlo Zdeňka Štěpánka v Napajedlích si tenkrát pozvalo několik tanečnic na pomoc při Svatováclavských slavnostech. Hrstka nadšenců se změnila na občanské sdružení.

 

ZDE>SI TAKÉ PŘEČTETE DALŠÍ AKTUÁLNÍ ZPRÁVY ZTÝDENÍKU SLOVÁCKÉ NOVINY