Dvacátý ročník festivalu Břestecký pinkl byl zahájen taškařicí o návratu břesteckých pokrývačů, zedníků a jejich pomocníků z Vídně. Na krov pódia zavěsil Aleš Hurdes pinkl, který od roku 1997 schraňuje doma břestecký písmák František Malík, a to mezi jednotlivými ročníky.

Poté už pódium prozářily svými písničkami a pozitivní energií, která jen dokreslila krásnou a přívětivou atmosféru festivalové akce, kapely Koňaboj a Pacifik.

Výstava obrazů Františka Pavlici st. a Františka Pavlici ml. z Hroznové Lhoty, nazvaná U nás doma na Slovácku byla zahájena v Louce v atraktivním prostředí Čechova dvora.
Otec a syn Pavlicovi zahájili společnou výstavu obrazů. Jmenuje se U nás doma

V nadšeném publiku začal gradovat pocit štěstí, když na pódium vystoupila první dáma české country Věra Martinová, aby se spolu s Vladimírem Valentou, jedním ze zakladatelů Břesteckého pinklu, ale i Květoslavem Trávníčkem, předsedou Spolku pro udržení tradic Břestek, stali kmotry již zmíněné publikace Břestecký pinkl dvacetiletý, kterou sepsal břestecký spisovatel František Malík.

„Organizátorům této akce chci nejen vyseknout pochvalu za uspořádání festivalu Břestecký pinkl. Přeji jim, ale i divákům, aby tato akce vydržela ještě několik dalších desetiletí. Všem čtenářům nové knihy přeji, aby se jim líbila. Vždyť je v ní na sedm stovek nádherných fotografií od různých autorů,“ řekla zpěvačka Věra Martinová, kterou doprovázela skupina Meritum.

V úterý 11. července 2023 by se Zdeněk Galuška, autor knih Slovácko sa súdí, Slovácko sa nesúdí, dožil 110 let.
Životní peripetie Zdeňka Galušky, autora předlohy seriálu Slovácko sa nesúdí

„Sudičky přejí v pohádkách půl království, já přeji Františkovi Malíkovi ještě pěknou princeznu k tomu,“ řekl s pousmáním Květoslav Trávníček, prezident Spolku pro udržení tradic v Břestku. Pak se kmotři chopili štamprliček se slivovicí a knihu, kterou v rukou držel její autor, opatrně polili

„Dovolila jsem si tu novou knihu pokřtít nápojem, který je věčný, a to břesteckou slivovicí. Tak ať se čtenářům kniha líbí,“ dodala Věra Martinová. Ta pak divákům připravila svými staršími i zbrusu novými písničkami opravdu krásný, hluboký, a tedy i trvalý umělecký zážitek.

Slovácké léto. Koncerty a další akce přilákaly do Uherského Hradiště desítky tisíc diváků.
Na benefici Slováckého léta lidé přispěli 140 tisíci. Podpořili Nelinku a Míru

„Břestecký folkový festival, za nímž udělala pomyslnou tečku skupina Malina Brothers, bude ve mně, ale jistě i v dalších divácích ještě hodně dlouho doznívat. A nejeden z jeho účastníků by si ho přál slyšet ještě jednou, dvakrát,“ řekl Martin Kománek z Napajedel.