„Těžařům při pracích zavazejí pařezy. Proto je frézují do země a půdu následně prokypří. Odstranění pařezů práci zjednodušuje, ale nesmí se to,“ upozornil biolog.

Jedná se totiž o citelný zásah do prostředí živočichů. „Na pařezu, který pracovníci odstraní, je závislých 150 druhů hmyzu,“ konstatoval Pospěch.

Podle jeho slov to však není jediný prohřešek těžařů. „Stroje také projíždějí mladinou (na snímku), což jsou malé stromky. Protože panuje období, kdy v mladině hnízdí drobné zpěvné ptactvo, je toto zakázáno. V Karpatech totiž žijí zvláště chráněné druhy ptáků a takové zásahy do hnízdiště kvůli hospodářské činnosti jsou nepřípustné. Masivní plošná těžba v období vegetace a hnízdění ptactva a technická úprava podkladu před obnovou na území biosferické rezervace UNESCO je v důsledku porušením zákona o ochraně přírody a krajiny,“ uvedl biolog.

S tím ale nesouhlasí úředníci. „Na Mikulčině vrchu se těží do jednoho hektaru souvislé plochy. Těžba je v souladu se zákonem,“ řekl Bronislav Tkadlec z uherskobrodského odboru životního prostředí.

Informace o způsobu těžby překvapily i vedoucího Oblastní správy CHKO Bílé Karpaty v Luhačovicích Jiřího Němce. „O tom skutečně nevím. Jestli je to pravda, mohl by to za určitých okolností být problém. Většinou bývají tyto zprávy poplašného charakteru, ale pokud dostaneme podnět, pokoušíme se je prověřovat. Problémem je moc práce, kterou musíme zastat,“ vysvětli Němec.

Ten však slíbil nápravu. „Jakmile bude mít někdo cestu kolem, může to zkontrolovat. Budeme to řešit,“ dodal.