„Poslední překvapení a zároveň rozloučení s touto akcí se koná v sobotu 21. ledna. Ve 14 hodin totiž začne poslední komentovaná prohlídka výstavy současné české, slovenské a polské betlemářské tvorby v Galerii Slováckého muzea v Otakarově ulici. Kurátorka výstavy osobně přivítá obdivovatele betlémů a provede je expozicí,“ uvedla Kateřina Kamrlová ze Slováckého muzea.

Někteří návštěvníci v hlavní budově ve Smetanových sadech byli tak zaujati výstavou, že od muzejníků žádali o zapůjčení židlí, aby se mohli kochat atmosférou. Na své si přišly i děti. „Velký úspěch má hrací koutek, kde každý den na koberci leží děti, rodiče i důchodci, kteří skládají puzzle, velké kostky, pexesa, vykreslují obrázky, omalovánky. Dokážou se zde hrát i dvě hodiny,“ uvedla etnografka Romana Habartová s tím, že návštěvníci mezi sebou i vyhlašují soutěž, kdo dřív poskládá z kostek obrázek. Děti a tatínky pak přitahují hlavně pohyblivé betlémy ve foyer muzea.

Návštěvníci v hlavní budově obdivují zejména skříňkové betlémy. „Žasli nad relikviářem s chrupem neznámého světce ze Slezska ze sbírky Muzea v Bruntále z konce 18. století, nad ceroplastikou z Roztok u Prahy, děti obdivovaly betlém Jana Brožka z Ústí nad Orlicí s tisícovkou figurek, betlémy s asi jeden centimetr vysokými postavičkami v betlémě z Opavy, betlémové postavičky z chlebového těsta a mnohé další,“ vyjmenovala Habartová.

Zajímavosti v knize návštěv

Je toto možné?… Moc se nám tu líbí! Nedá se Tajná identita! Ta barva se mi líbí tu chci do pokoje!… Všecko kúpím!!!… Pohlazení pro oko i duši…Krásné, vystaveno s vysokou profesionalitou!…Betlémy jsou hezké až překrásné!…To, co vystavujete, jsou hotová mistrovská díla… Je dobře, že jsou lidé, kteří něco umějí a dělí se s ostatními… Děkujeme za chvíle klidu a rozjímání v dnešní uspěchané době!… Unikátní výstava… Děkujeme za krásnou výstavu a úsilí těch, kdo ji pro nás připravili… Krásné, inspirativní… Díky za unikátní výstavu i hezkou formu výkladu… Krásná výstava a parádní dětský koutek… Děkujeme za krásným způsobem strávené nedělní odpoledne… Krásně jsme si u vás zazpívali… Pozdravuje vás 1. Slovácko, FC! Je to super a bomba! Mazéééc! Je to nej! I ty polštáře!!! Hezčí betlémy jsme nikdy v životě neviděli… Všecko se nám líbilo, nejvíc betlém na chodbě!!! Tady máme Vánoce déle než doma… Za to moc děkujeme! Máte velkou pochvalu a jedničku s hvězdičkou! …Děkujeme, že jste nám umožnili vidět tak neobyčejné betlémy!…