Nový přístav bude v Rohatci-Kolonii. Jeho dokončení ale ohrožují problémy s budováním základů. Pokud nebude přístaviště letos hotové, investor o získané peníze přijde.

„Se stavbou přístaviště jsme už letos nepočítali. Nakonec jsme na ně peníze přece jenom získali. Nejdou však převést do dalšího roku, proto je potřeba práce letos dokončit,“ vysvětlil spěch se zahájením stavby vedoucí investičního oddělení Ředitelství vodních cest ČR Jiří Kotoun.

Stavba přístavu se však nyní zpomaluje. „Zápasíme se špatnými podmínkami pro základy. Narážíme na technické potíže. To ohrožuje naše plány,“ sdělil vedoucí investic, který stále věří, že i přes problémy bude přístaviště v prosinci hotové. „Pokud nám to dovolí počasí a nezvedne se stav vody,“ dodal Kotoun.

Stavbu nového přístaviště pro výletní lodě za bezmála dva miliony korun zaplatí ministerstvo dopravy, pod které Ředitelství vodních cest spadá. Podle Jiřího Kotouna bude místo pro ukotvení lodí srovnatelné s ostatními přístavy na Baťově kanále. „Jen bude o něco delší, asi padesát metrů. Jeho plochu překryjeme zámkovou dlažbou. Ostatní přístaviště mají třicet metrů a jsou betonová,“ informoval Kotoun.

Vozíčkáři a rodiny s kočárky ocení také bezbariérový přístup. Přístaviště v Rohatci je součástí projektu prodloužení splavnosti kanálu do Hodonína, což chce Ředitelství vodních cest uskutečnit už příští rok. „Dnes vodní cesta končí v Sudoměřicích. Pro rozvoj rekreační plavby je nezbytné, aby kanál pokračoval až do turisticky atraktivního Hodonína,“ uvedl ředitel společnosti Miroslav Šefara. Proto souběžně s Rohatcem začaly také stavební práce i v Hodoníně. Vedení Rohatce i provozovatel lodní dopravy v blízkých Vnorovech Jan Šulc si rozšíření možností využití Baťova kanálu pro turismus pochvalují.

„Čím více přístavišť, tím lépe. Lodí na „Baťáku“ je dnes tolik, že se alespoň po přístavech rozptýlí. Ovšem čekáme na zprovoznění komory v Rohatci,“ uvedl Šulc. Její budování by mělo začít příští rok na jaře.

Přečtěte si také:

Sezona na Baťově kanálu skončila, zájem byl letos vyšší