„A právě k nim by se hodilo tohle říkání z Huštěnovic. Stávaj ráno, Marijáno, dávaj vajce každé ráno, kázal Kadlec i Kadlička, abys dala tři vajíčka, jedno bílé, dvě červené, naposledy malované, ešče k tomu klínek vdolka, budeš za to hodná holka," zarecitoval huštěnovický rodák Miloslav Hrdý, zpěvák a folklorista.

Zatímco řada lidí se kochala krásou výtvarných předmětů vystavených v muzeu nebo nahlížela pod ruce lidovým tvůrkyním, aby něco z jejich umění odkoukala, od muzea se krátce po 
14. hodině vydal dětský folklorní soubor Marenka s figurínou Moreny k Baťovu kanálu.

Po cestě k němu odříkávali malí folkloristé nejrůznější básničky a zpívali písničky. Loutku, která měla vaječné skořápky kolem krku, krojovaní chlapci a děvčata zapálili, vhodili ji do vody Baťova kanálu, aby uplavala pryč a nemohla škodit.

Děti i dospělí se pak společně radovali, že Morena – symbol zimy – je ze vsi pryč a těšili se z nového létečka, které přinesli do muzea. Zdeňka Chudárková ze Záhlinic předla na kolovrátku vlnu, batikované kraslice tvořila Marie Vlčková z Uherského Hradiště. Marie Bilíková a Marie Šuranská z Babic se zase pochlubily svými „šusťáčky", což byly figurky vytvořené z listenů obalujících kukuřičné klasy, a v rukou Svatavy Masařové z Uherského Brodu zněly jako kastaněty paličky, jimiž tvořila paličkované krajky. Medové perníky, zdobené bílou cukrovou polevou, měla pod palcem Markéta Látalová 
z Břestu. Výrobě perníků se profesně věnuje sedm let a fandí jí při tom tři synové s manželem. „Oni jsou i mými kritiky. Čtyřletá dceruška je nesmírně šikovná na válení těsta. Moje teta dělá rodokmen a dostala se do 17. století. Od ní jsem se dozvěděla, že jedna z mých tetin byla Fanula Šestáková, která pekla perníkové hračky," svěřila se s pousmáním perníkářka.