„V Horním Němčí žiju už třicet let, a proto vnímám jako svou morální povinnost obdarovat zdejší školu. Jedním z důvodů je také to, že jsem bývalý pedagog a s radostí vzpomínám na léta, kdy jsem bezmála dvacet let vyučoval v Pedagogickém institutu v Jerevanu,“ prozrazuje Ašot Arakeljan původem z Náhorního Karabachu.

Břetislav Lebloch se cítí být poctěn darovaným obrazem s názvem Večerní Praha a naznačuje, kam se chystá jej umístit.

„Bylo pro mě velkým štěstím, když jsem se po nástupu do zdejší školy před deseti lety s Ašotem seznámil. Stalo se tak v rámci projektu, kdy jedna z učitelek zvala do hodin lidi různých profesí,“ vzpomíná Břetislav Lebloch. Ašot Arakeljan tehdy představil svou práci tím, že během vyučovací hodiny vytvořil před zraky školáků obraz.

„Dle mého soudu je úžasný, přestože Ašot tvrdí, že jeho kvalita není taková, jaká by mohla být. Obraz nám od té doby ve škole visí na nepřehlédnutelném místě,“ upřesnil ředitel.

Spolu s Ašotem Arakeljanem od té doby zorganizovali řadu aktivit, včetně výtvarné soutěže či výstavy. „Jsem za darované dílo rád. Zaujme místno na čestné pozici tak, aby byl na očích všem příchozím,“ dodává Břetislav Lebloch.