Jednou z výhod nové zbraně je její jednoduchá demontáž a opětovná montáž, kterou vojáci provádějí kvůli údržbě pušky. „Je to jednodušší než u padesátosmičky,“ uvedl Martin Javornický z vojenské jednotky v Přáslavicích.

Novou „čezetu“ lze rozebrat pouze jedním způsobem, který zahrnuje stejný počet kroků jako demontáž legendárního samopalu Sa 58.
„Součásti zbraně do sebe přitom přesně zapadnou a konstrukce zbraně nedovolí, aby se součástka ocitla na nesprávném místě či v nesprávné pozici,“ vysvětlil jeden z konstruktérů samopalu Vítězslav Guryča. „Prostě není možné smontovat díly jinak a v jiném pořadí, než je pro správnou funkci potřebné,“ dodal. Samopal ČZ 805 se skládá z 92 částí. Nedá se však porovnat, které jsou oproti staršímu typu zbraně nové. Zbraně jsou totiž podle Guryče konstrukčně naprosto odlišné. Nová útočná puška je navíc vybavena speciální lištou, na niž lze nasadit další příslušenství. Voják tam podle potřeby může připevnit například laserový značkovač nebo dalekohled pro denní či noční vidění. Aby mohli vojáci vést boj s Sa 58 také v noci, musela dosud armáda dokupovat na zbraně zvláštní nástavce.

„Je to úplně o něčem jiném. Střílel jsem z předchůdce této zbraně i z této novinky. Kdybych to měl přirovnat, tak je to, jako když ze škodovky přesednete do mercedesu,“ řekl bývalý voják Jiří Široký.

Nová puška před svým zavedením do armády absolvovala téměř 150 různých testů. Mezi nimi ověření vzdálenosti účinného dostřelu, správnosti střelby, spolehlivosti při teplotách kolem 50 stupňů Celsia, při použití ve vlhku, prachu nebo po pádu z 1,5metrové výšky.

Prvních 505 kusů pušek dostali vojáci v polovině července. Nové zbraně jako první putovaly ke členům 7. mechanizované brigády a 4. brigády rychlého nasazení. Využít by je měli především v zahraničních misích. Po výcviku by s nimi měli vyrazit do Afghánistánu.
Česká zbrojovka Uherský Brod společně s Meoptou Přerov mají do konce roku 2013 dodat armádě téměř 8000 těchto pušek v hodnotě 1,1 miliardy korun.

ČTK, Martin Nevyjel