Tento žebříček zveřejnily americké celostátní noviny USA Today. Autoři článku informují v souvislosti s jižní Moravou o krásných vinařských vesničkách a bohaté historii. Přirovnávají region k francouzské Provence.

To, že turisté ze Spojených států amerických míří každoročně na Slovácko, potvrdila Lenka Durďáková z Městského informačního centra Uherské Hradiště. „Američané sem jezdí rok co rok. Zajímají je památky, příroda a samozřejmě i vinné sklípky. U nás dostávají průvodce Slováckem v anglickém překladu. Nejvyhledávanější cyklostezkou je pak ta podél Baťova kanálu. Co se týče článku v amerických novinách, taková propagace je určitě dobrá,“ řekla Durďáková.

Článek o Moravě je dobrá reklama

„USA Today jsou seriózní celoamerické noviny. Jsou na letištích i ve světových hotelích. I proto je čtou hlavně lidé, kteří cestují. Článek o jižní Moravě je dobrá reklama. Přečtou si ho lidé, u kterých je šance, že přijedou,“ uvedl nezávislý novinář Miloš Čermák, který se zajímá o zahraniční média.

Potěšen informací o článku v americkém týdeníku byl také vinař Josef Menšík z Polešovic. „Je to velice dobrá zpráva, že o jižní Moravě píší v Americe. Zatím k nám do sklípků moc cizinců nejezdí, a tak se to může změnit. Těším se na to,“ vyjádřil se Menšík.

Reklamu za Atlantikem vítá i Libuše Vlachová z jihomoravské centrály cestovního ruchu. A připouští, že může mít na Američany při výběru dovolené vliv. „Jsou na patnáctém místě z národností, které na jižní Moravu přijíždí. Zdrží se tu průměrně dva dny a cestují hlavně za vínem a historií, která je tu hodně stará,“ řekla Vlachová.

Podle statistik Asociace cestovních kanceláří České republiky přijelo na jižní Moravu ročně okolo osmi tisíc Američanů. „Nejvíce jich přijíždí v září, nejméně v prosinci,“ upřesnil mluvčí asociace Jan Papež. Mezi největší klady jihomoravského regionu patří přátelskost místních lidí.

Líbí se jim pohostinnost

Američané jsou jihomoravskou pohostinností nadšeni. Potvrzuje to Marie Zouharová, která je ve svém sklípku hostí už od roku 1992. „Vždycky se jim líbilo, že tady rodiny drží dlouho pohromadě,“ doplnila Zouharová. Podle ní jezdí většinou menší skupiny. „Nejčastěji cestují tak desetičlenné skupiny,“ potvrdil Radim Král z cestovní kanceláře OK Tours, přivážející turisty do České republiky.

„Líbí se mi historie a architektura. I na víno jsem se moc těšil, i když ho normálně moc nepiji,“ popsal své zážitky z jižní Moravy například Xander Scott z Marylandu v USA.

Kateřina Slámová