„Své by k Twainovému citátu mohl říct Aleš Kropáč který s cimbálovými muzikami Národopisného kroužku hradišťského gymnázia, veselského Radošova, Hradišťanu, Pently z Boršic a s Folklorním studiem Buchlovice procestoval kus světa a mraky času," pootevřela pomyslný cestovatelský deník nynějšího uměleckého vedoucího CM Pentla Pavla Večeřová.

Ne vždy členové té či oné cimbálová muziky jedoucí třeba na festival nebo jen tak na výlet do zahraničí, mají možnost se tam dostat letadlem. To platí i o muzikantech boršické Pently. Na cestování s Alešem Kropáčem do Bukurešti, Banátu či Herculových lázní v Rumunsku, ukrajinského Kyjeva nebo na cyklo výlet po maďarském Tokaji zavzpomínal vesele a překvapivě pro autora výstavy Martin Gabriel, cimbalista Pently.

Tomáš Šulaj na zkoušce.
Tomáš Šulaj: Platonov je darebák, který si nebere servítky

„Tak třeba z Rumunska domů jsme se vraceli vlakem převážně v noci a nabrali jsme extrémní zpoždění, že nám vlak do Starého Města ujel. Aleš ale vyhledal jiný vlak do Vídně, do nějž jsme nastoupili s cimbálem, nástroji a vydatným proviantem z ambasády," zalovil v paměti cimbalista muziky. Problém ale byl, že na takový vlak neměli muzikanti jízdenky. Promptně to vyřešil Aleš, který si průvodčího kontrolujícího jízdenky vzal stranou, vysvětlil mu příběh muzikantů a několika eurovými bankovkami jej uplatil.

„Při naší cestě na večírek české ambasády do Kyjeva byly jeho uplácející schopnosti neocenitelné. Nebýt jeho peněženky a kapsy plné drobných eurových bankovek, asi bychom cestovali ještě dnes," řekl s pousmáním Martin Gabriel. Na velké řeči neměl čas, protože Pentla po skončení páteční vernisáže spěchala vystupovat na Mezinárodní folklorní festival do Strážnice.

Inscenace Slováckého divadla Měsíc nad řekou.
Uherskohradišťská scéna si vybudovala silnou pozici

Při vernisáži si mohli návštěvníci se zájmem prohlédnout na 170 fotografií, které Aleš Kropáč pořídil při cestách s cimbálovkami ve Švýcarsku, Mexiku, USA, Mongolsku, Japonsku, Rusku, Anglii, Číně, Maďarsku, Rumunsku, na Ukrajině a v dalších zemích.

„Výstava by měla s trochou nadsázky rehabilitovat zájezdy folklorních souborů v očích veřejnosti. Ta si je většinou spojuje s popíjením alkoholu, večírky až do rána a podobně. V expozici by měli lidé dojít k názoru, že na zájezdech poznávají muzikanti krásné kouty světa, zajímavé lidi a prožijí také řadu nezapomenutelných zážitků," neodpustil si při vernisáži poznámku Aleš Kropáč.