Mezi komediální elitu se i letos probojoval soubor Slováckého divadla, a to s muzikálovou podobou slavného filmu Adéla ještě nevečeřela. V pátek 6. března bude v Pardubicích bojovat o titul Komedie roku.

Soutěžního klání se účastní sedm ansámblů z Prahy, Brna, Pardubic, Mladé Boleslavi a Uherského Hradiště. „Slovácké divadlo má v Pardubicích moc dobré jméno. Jeho inscenace pravidelně patří mezi favority a diváci to vědí. Také proto jsou nejrychleji vyprodané,“ říká mluvčí Východočeského divadla Pardubice Radek Smetana a připomíná, že uherskohradišťští divadelníci ve východních Čechách už dokázali mnoho. Vladimír Doskočil získal cenu za nejlepší mužský herecký výkon v komedii Na tý louce zelený, Rychlé šípy vybojovaly stříbrnou příčku a komedie 1+2=6 loni získala hlavní Cenu diváků. Patronkou muzikálu o masožravé rostlině bude herečka Luba Skořepová.

Adéla ještě nevečeřela má podle odborníků velké šance. V září „Adélu“ ve světové premiéře nastudoval režisér Radek Balaš s hudbou Ondřeje Brouska. Ačkoliv je to teprve půl roku, už sklízí jedno ocenění za druhým. Tím prvním byla cena popularity Slovácký Oskar pro nejoblíbenější hru loňského roku, vzápětí přišla širší nominace na prestižní Cenu Thálie pro představitele hlavní role Tomáše Šulaje a hned nato k divadelníkům dorazila pozvánka do Pardubic. Další festivaly jsou v jednání.

„Slovácké divadlo má jeden z nejlepších souborů v České republice a Radek Balaš s ním umí pracovat. Patrné to je nejen na kolektivních scénách, ale i na hereckých výkonech protagonistů, kteří dokázali obohatit postavy stvořené slavnými hereckými předchůdci o vlastní rozměr, což jistě nebylo snadné,“ zhodnotila inscenaci recenzentka Radmila Hrdinová. Muzikál má za sebou pětadvacet beznadějně vyprodaných repríz, někteří diváci musejí na vstupenky čekat i rok.

Josef Kajetán