Ani jeden z oslovených však nebyl schopen říct, že se osmý květen slaví jako den osvobození od fašismu, a to od roku 1945, kdy skončila druhá světová válka. Podle odborníků stojí za neznalostí studentů jak škola, tak rodina i celkový přístup dnešní společnosti.

„U nás ve škole probíráme státní svátky se studenty v hodinách dějepisu i v hodinách společenských věd. Snažíme se dbát na to, aby měli přehled, k čemu se který svátek vztahuje. Pokud se to ale studenti naučí jen na písemky a víc je to nezajímá, moc asi nezmůžeme,“ poznamenal učitel Gymnázia v Uherském Hradišti Petr Machala. Podle něj však za vším stojí jediný problém, a to lhostejnost nejen u studentů, ale také u dospělých. „V minulosti bylo více propagandy,“ tvrdí Machala.

Podobného názoru je také historička Slováckého muzea v Uherském Hradišti Blanka Rašticová. Ta si myslí, že je potíž především ve školství a také ve společnosti. Děti látka nebaví a nerozumí jí.

„Před revolucí se tato výročí připomínala. Konkrétně konec války a osvobození republiky se vzpomínalo u pomníku padlých na hradišťském náměstí Míru, kde se konal pietní akt. Účastnili se členové okresního výboru KSČ, okresního národního výboru a městského národního výboru. Přítomni byli i členové Svazu protifašistických bojovníků, pionýři a vojenská posádka,“ vyjmenovala Rašticová. Na nynějším Masarykově náměstí se podle ní na konci semdesátých a v polovině osmdesátých let konávaly také proslovy na tribuně, kde opět byli pionýři i vojáci. „Do revoluce se konec války slavil devátého května jako Den osvobození od fašismu, až po ní se začalo výročí připomínat osmého května jako Den osvobození nebo Den vítězství,“ dodala Rašticová. Podle ní panovalo mezi lidmi dříve větší povědomí o těchto historických událostech. „Je škoda, že se dnes už podobné události nepřipomínají, samozřejmě formou adekvátní k dnešní době. Ale mladí by pak možná věděli víc,“ myslí si historička.

ANKETA: Víte, co se stalo 8. května a proč je svátek?

Zuzana Valešová, 21 let, Zlín, studentka UTB UH
Bylo to asi nějaké osvobození, ale nevím čeho, ani v kterém roce. Učli jsme se to už dávno.


Michal Marot, 16 let, Uherské Hradiště, žák ZŠ UNESCO
Nemám tušení, proč je v pátek státní svátek. Ale je dobré, že máme volno a nemusím se učit.


Radka Řehůřková, 17 let, Komárov, studentka
Osmý květen? Je to něco s Českou republikou? Asi. Ale nevím vůbec, co ani kdy se to začalo slavit.


Ondřej Petřek, 19 let, Zašová, student obchodní akademie

Je to osvobození? Bylo to v roce 1993 nebo 1918. Asi ani jedno, nevzpomenu si teď, v kterém to bylo roce.


Simona Širá, 18 let, Komárov, studentka
Já vůbec nevím, proč je osmý květen státní svátek. Ale vím, že je volno, že se nepracuje ani nejde do školy.


Aleš Horalík, 17 let, Šumice, středoškolák

To netuším, ale je dobré, že máme ve škole volno.