ZMĚNIT REGION
Zavřít mapu

SENÁTNÍ VOLBY

2. - 3. a 9. - 10. října 2020
Senátní volby 2020 Kandidáti Obvod Kolín Petr Žantovský
Komerční prezentace
Petr Žantovský

Petr Žantovský

Svoboda a přímá demokacie - SPD

Nebát se a nelhat!

Petr Žantovský, vysokoškolský pedagog a známý novinář, pravidelně publikující v Parlamentních listech, kandiduje do Senátu jako nezávislý s podporou SPD v okrsku 42 (Kolínský region). Položili jsme mu několik otázek.

Vy jste nedávno v médiích říkal, že nabídka na vstup do politiky k vám nepřišla zdaleka poprvé a vždy jste ji odmítal. Proč jste změnil názor?

Jsem generace, která v nejlepším věku necelých 30ti let prožila společenskou změnu v roce 1989, od níž jsme si slibovali ty svobody, které nám předtím scházely – svobodu slova, osobního rozvoje, možnost rozhodovat o sobě sám a nést za to odpovědnost. Tedy přímý protiklad toho, co znamenal socialismus. Ten rozhodoval o vás bez vás. Léta jsem žil v domnění, že nové svobody jsou samozřejmé. Jak se ale poslední dobou zdá, o většinu z nich znovu přicházíme.

Jak to myslíte?

Opět za nás myslí nějaká vrchnost, třeba až v Bruselu, ztrácíme národní svrchovanost, jsou nám vnucována nepodstatná témata (třeba LGBT namísto tradiční rodiny, inkluze místo kvalitního školství atd.), místo aby se stát zabýval věcmi důležitými, třeba odstranění exekučních pastí, péči o zdravotně ohrožené, zejména v seniorském věku, podpora pracujících rodin s dětmi místo nekonečného zneužívání sociálních dávek atd. Jako houby po dešti kolem nás rostou takzvané neziskovky, které z našich daní vyrábějí politické návody, co smíme a nesmíme, a vytvářejí svět zákazů a omezení, který tak dobře známe z minula. Média, zejména ta veřejnoprávní, se na tomto zužování prostoru svobody slova podílejí velmi ochotně a umlčují každého, kdo nesdílí oficiální názor. To všechno mě dohnalo k rozhodnutí pokusit se to změnit.

Zní to slibně, ale co zmůžete z případné židle v Senátu?

To je důležitá otázka. Senát je horní komora Parlamentu, rozhoduje o zákonech, pomáhá vytvořit pro náš život právní rámec. V tom je nezastupitelný, a zároveň jiné pravomoci nemá, není to politická strana nebo nějaká aktivistická buňka, jak někteří senátoři působí. Je nutné vrátit Senátu jeho funkci pojistky demokracie, ale ne jen rétoricky, ale fakticky. A to lze jedině skrze zákony.

Máte nějaké ústřední motto?

Ano, odvozené od toho známého Masarykova Nebát se a nekrást. Já říkám: Nebát se a nelhat. To je, myslím, hlavní úkol naší doby.

https://www.petrzantovsky.cz/

logo SPDZdroj: SPD

zhotovitel = SPD, zadavatel = SPD

Tento obsah je součástí placené inzerce, nevyjadřuje názory ani postoje redakce.

Slovácko - hlavní zprávy