K odhalení koronavirové nákazy v minulosti i současnosti je zapotřebí test, a to buď ze slin či ze sekretu z nosohltanu. Vědci však nyní přišli s rychlejší a příjemnější variantou, jak identifikovat covid-19. Vysoce citlivá maska má umět detekovat onemocnění ze vzduchu, a to za pouhých deset minut. Bude si umět poradit i s prasečí a ptačí chřipkou.

Omikron BA.5 je vysoce nakažlivá subvarianta koronaviru, která vyvolává obavy, protože přispívá k nové vlně infekcí po celém světě, včetně České republiky. Ilustrační foto.
Imunolog popsal nový příznak covidu. Objevuje se zásadně v noci

Deník The Independent vysvětluje, že tyto nemoci mají jedno společné. Šíří se kapénkami ve vzduchu, které uvolňují nemocní lidé při mluvení, kýchání nebo kašlání. Nákaza pak probíhá vdechnutím velkého shluku částic, které zůstaly ve vzduchu.

Vysoce citlivý senzor

Čínští výzkumníci masku testovali v uzavřené komoře. Na její povrch nastříkali tekutinu s virovými proteiny. Výsledky, jež byly zveřejněny ve vědeckém časopise Matter, byly ohromující. Biosenzor umístěný na obličejovém krytu reagoval už na 0,3 mikrolitrů kapaliny, což je až 560krát méně, než kolik tekutiny vyprodukuje kýchnutí. Je to také méně, než se uvolní v průběhu mluvení či kašlání. Tak přesná detekce je možná díky syntetickým molekulám takzvaných aptamerů, které dokážou identifikovat proteiny v patogenech. V momentu, kdy se aptamery spojí s proteiny viru ve vzduchu, tak tranzitor zesílí signál a upozorní uživatele prostřednictvím jeho mobilního telefonu.

Detekce více nemocí

Autor studie Yin Fang z univerzity Tongji v Šanghaji vnímá jako pozitivum také fakt, že už samotným nošením masky se uživatel chrání před koronavirem. „Naše maska by velmi dobře fungovala v prostorách se špatnou ventilací, jako jsou výtahy nebo uzavřené místnosti, kde je riziko nákazy vysoké,“ řekl. Dodal, že pokud se v budoucnu objeví další respirační virus, mohou vědci aktualizovat konstrukci senzoru pro detekci nových patogenů. Už nyní testovali jak detekci koronaviru, tak ptačí a prasečí chřipky. „V současné době lékaři hodně spoléhají na své zkušenosti s diagnostikou a léčbou nemocí. Ale s bohatšími daty shromážděnými nositelnými zařízeními mohou být diagnostika a léčba nemocí přesnější,“ řekl Fang podle portálu Mint.

Spánek. Ilustrační snímek
Náměsíčnost či živé sny. Poruchy spánku po covidu trvají i roky, ukázal výzkum

Nové ambice vědeckého týmu zahrnují ještě rychlejší odhalení nemocí a vývoj nositelných zařízení, která by lidem pomáhala s onemocněními, jako je rakovina či srdeční choroby.

Pandemie onemocnění covidu-19 začala v prosinci 2019 na území Číny ve městě Wu-chan. Na českém území pak byly první tři případy potvrzeny v neděli 1. března 2020. Mezi nejčastější příznaky onemocnění patří horečka, kašel, únava a ztráta chuti nebo čichu. Méně časté příznaky pak zahrnují bolesti krku a hlavy, průjem či vyrážku. Lidé s mírnými příznaky by se měli léčit doma.