Jak vypadá Ježíšek, který nám nosí vánoční dárky? Otázka, která láme hlavu generacím a není na ni jednoznačná odpověď. Rozlousknout se ji nyní pokusili na Univerzitě Hradec Králové, kde si vzali na pomoc umělou inteligenci.

„Musím říct, že nás konečný výsledek překvapil. Zprvu jsme se báli, že nám vygeneruje nějaký patvar složený ze Santa Clause a Dědy Mráze. Ale výsledek předčil naše očekávání,“ řekl k vánočnímu projektu univerzity její mluvčí Jakub Novák.

Umělá inteligence už ztvárnila i slavnou Mosu Lisu:

Výsledkem jsou čtyři obrázky, které jsou si dost podobné. Asi každému mohou evokovat malého andílka známého z různých kostelů a sakrálních staveb. Jen ty bohaté kudrlinky mu chybí. Nosným prvkem jsou však nejen plavé vlasy a bílé roucho, ale také neodmyslitelný dárek v jeho rukách.

close Takto si umělá inteligence představuje Ježíška. info Zdroj: se svolením Univerzity Hradec Králové zoom_in Takto si umělá inteligence představuje Ježíška

Klíčová slova ke konečnému výsledku vygeneroval ChatGPT 3.5 a konečné obrázky vytvořil program Canva Magic Media.

„Pro vygenerování podoby Ježíška tak, jak si ji představuje umělá inteligence, v tomto případě nástroj Canva Magic Media, jsme využili vygenerovaná slova programu ChatGPT 3.5, který vyselektoval možné zmínky o Ježíškovi,“ uvedl k procesu Novák.

Kdy se narodl Ježíš? Možností je několik:

Sám si jej však představuje jinak. „Náš výsledek je souhrnem představ lidí zaznamenaných v databázi umělé inteligence. Nicméně můžeme s velkou opatrností říci, že s nejvyšší možnou (výpočetní) pravděpodobností by mohl Ježíšek vypadat tak, jak si jej umělá inteligence představuje,“ doplnil mluvčí univerzity.