„Máme vzorek! Nikdy jsem nebyl šťastnější, že vidím díru ve skále," napsal hlavní inženýr projektu marsovského vozítka Perseverance Adam Steltzner na twitteru. Vozítku se totiž zřejmě podařilo úspěšně odebrat vzorek materiálu z Rudé planety.

Asteroid Bennu
Asteroid Bennu je nebezpečnější, než se myslelo. Pozornost budí rok 2182

Americká agentura je zatím s radostí opatrnější. NASA roveru již dříve na twitteru zřídila jeho vlastní účet, příspěvky na něm píše v první osobě, jako kdyby je psalo robotické vozítko z Marsu. „Na prvních snímcích je vidět vzorek z odběru. Fotky, které jsem pořídil, jsou kvůli špatnému světlu neprůkazné. Až budou lepší světelné podmínky, pořídím další fotky, abychom potvrdili, že máme v trubici neporušený vzorek," napsala NASA na twitteru. S textem také zveřejnila dvě fotografie trubice na vzorky.

Mise Perseverance zahrnuje především hledání známek možného minulého, nikoli současného, života na Marsu, shromažďování údajů o klimatu a geologii planety a také sbírání vzorků hornin a prachu, které by někdy v budoucnu měly být přepraveny na Zemi.

První hornina z jiné planety

První odběr na začátku srpna se nezdařil kvůli velké jemnosti materiálu. „Rover měl uložit vzorek materiálu do speciální tubice. Vědci si ale uvědomili, že ve "skumavce" nic není. Mechanismus, který měl vzorek vyvrtat, totiž zřejmě rozdrtil získanou skálu na prach, který následně spadl zpátky na povrch planety, kolem vyvrtané díry," shrnuje web BBC.

Nyní se zdá, že bylo vozítko úspěšné. „Pokud se druhý pokus skutečně podařil, znamenalo by to, že byl vůbec poprvé odebrát vzorek horniny z jiné planety, který by se jednou měl vrátit na Zemi," píše web BBC.

Asteroid - ilustrační foto.
Těžba na asteroidech? Napoví projekt Slavia a české družice

NASA chce pomocí robotického roveru získat kolem 35 takových vzorků. Odběry proto budou dál pokračovat na jiných místech.

Perseverance přistál na Marsu 18. února s Ingenuity v útrobách. Malý vrtulník má vlastní program. Není vybavený vědeckými přístroji a jeho jediným úkolem je vyzkoušet možnost využívat v budoucnu při zkoumání povrchu mimozemských těles podobné létající aparáty. Očekávání expertů stroj překonal a má už za sebou 11 úspěšných letů, při nichž mimo jiné pořídil množství záběrů terénu ze vzduchu. Snímky vědci využívají i při plánování trasy Perseverance.