I když se program Artemis, připravovaný týmem pod vedením NASA, kvůli chybějícím financím opožďuje, nadále platí, že jeho strategickým záměrem je dopravit na Měsíc lidskou posádku s cílem vytvořit možnosti pro dlouhodobou přítomnost lidí na Měsíci - kde člověk naposledy stanul v roce 1972, tedy bezmála přes padesáti lety.

Podle prvotních plánů se měli astronauti dostat na Měsíc již v roce 2024, nyní to vypadá, že to kvůli financím a soudním sporům bude nejdříve v roce 2025. Opětovným dosažením měsíčního povrchu však současná mise nekončí, nýbrž teprve začíná - NASA totiž plánuje v dlouhodobějším horizontu vytvořit na Měsíci astronautickou kolonii. Aby však astronauti na Měsíci přežili a mohli pracovat, budou potřebovat energii a na Měsíci není žádná elektrická síť.
NASA a ministerstvo energetiky vyhlásily soutěž
Za nejpraktičtější energetický zdroj považoval americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) po léta jaderné štěpení. Nyní oznámil, že podniká další krok k tomu, aby se jaderný reaktor na Měsíci stal realitou. "Klíčem k budoucímu vesmírnému průzkumu bude energetická hodnota," uvedl Jim Reuter z ředitelství vesmírných technologií NASA. Informuje o tom Science Alert.
Vesmírná agentura NASA začala ve spolupráci s americkým ministerstvem energetiky zkoumat možnosti povrchové štěpné energie. Obě organizace vyzvaly partnery z oblasti amerického průmyslu, aby jim předložili své návrhy a koncepty štěpných energetických systémů, které by mohly fungovat na měsíčním povrchu a budou během příštích deseti let dotaženy do té míry, aby mohly odstartovat na Měsíc a tam předvést svůj potenciál.

Dostatek energie by měl lidem umožnit nejen trvalou přítomnost astronautů na Měsíci, ale v budoucnu možná dokonce jeho kolonizaci - což je vědecký cíl, k němuž program Artemis směřuje.
Výzkum štěpných energetických systémů na měsíčním povrchu by také mohl přispět k našemu hlubšímu poznání jaderných pohonných systémů, které by mohly jednoho dne umožnit vesmírným lodím s lidskou posádkou cestu k Marsu.
Hlásit se lze do konce února 2022
Výběr nejvhodnějších návrhů probíhá od nynějška do konce února 2022, vítězné projekty pak NASA i ministerstvo energetiky pomohou během 12 měsíců dotáhnout do co nejrealizovatelnější podoby. Pak bude následovat jejich další vyhodnocení a vývoj bude pokračovat dál až ke stavbě jednoho konečného systému štěpné energie, jenž by měl být nejlépe ještě v tomto desetiletí opravdu vyslán na Měsíc.

Tento reaktor by měl položit základ k výstavbě měsíční energetické sítě, jež vytvoří lidstvu na Měsíci operační základnu zcela nové úrovně. "Vytvoření spolehlivého, vysoce výkonného systému na Měsíci je zásadní krok v dalším lidském průzkumu vesmíru a dosáhnout jej je v našich silách," uvedl výkonný inženýr Sebastian Corbisiero, vedoucí projektu štěpení povrchové energie v národní laboratoři ředitelství vesmírných technologií v Idaho.