Podle americké zpravodajské televize NBC News bylo na kožešinových farmách v americkém Utahu utraceno téměř 100 tisíc norků. V Evropě je situace ještě dramatičtější. Podle zpravodajské stanice Sky News bylo jen ve Španělsku vybito více než 92 tisíc zvířat, z nichž se asi 90 procent nakazilo podle odhadů virem. A v Nizozemsku přesáhl počet zabitých norků podle agentury AP dokonce více než milion kusů.

Koronavirus - Ilustrační foto
Vědci si lámou hlavu: Jak dlouho je uzdravený člověk před covidem chráněn?

K jejich likvidaci přitom vedla zejména obava, že se z nich virus může přenést zpět na člověka. Epidemioložka Světové zdravotnické organizace (WHO) Maria Van Kerkhoveová však podle serveru Science Alert uvádí, že riziko přenosu viru ze zvířete na člověka zůstává "velmi omezené". 

Norci dostali zápal plic

Ohnisko nákazy v Utahu zahrnuje devět kožešinových farem, k rozšíření nákazy došlo pravděpodobně kvůli infikované přepravce. První známky toho, že se virus rozšířil na norky, byly zaznamenány již letos v srpnu.

Covid-19 působí na norky podobně jako na lidi, způsobuje jim tedy dýchací potíže. Je známo, že nákaza koronavirem SARS-CoV-2 hrozí zvlášť čeledi lasicovitých, kam patří norci, lasice a jezevci.

Odborník na očkování RNDr. Marek Petráš, autor známého webu vakciny.net
Covid může vytlačit chřipku, říká odborník na očkování Marek Petráš

"Při nákaze norci lapají po dechu a teče jim z očí a z nosu. Umírají obvykle už během následujícího dne, nejsou dlouho nemocní," uvedl pro NBC News veterinář Dean Taylor z Utahu.

"Plíce mrtvých norků byly mokré, těžké, červené a zanícené," sdělil odbornému titulu Science veterinární patolog Tom Baldwin ze Státní univerzity Utah. Tyto příznaky podle něj odpovídají zápalu plic a shodují se s vyšetřeními, která se prováděla v Evropě.

Ze zvířat na člověka se virus přenáší málo

Vědci se naléhavě snaží zjistit, u kterých druhů zvířat hrozí největší riziko přenosu viru ze zvířete zpět na člověka. Existují případy, kdy k tomu zřejmě dochází, byť podle WHO je toto riziko považováno v současnosti za nízké a mnohem nižší, než je nebezpečí přenosu viru z člověka na člověka. 

Bohužel se však zdá, že naopak z člověka na zvířata se virus šíří snadno, jak ukazuje i současná tragédie uměle chovaných norků - což je další důvod, proč se má živočišná říše na planetě Zemi člověka bát.