"Amatérští astronomičtí nadšenci často dělají zajímavé objevy - zejména pokud jde o prchavé astronomické jevy, jako jsou supernovy a komety," uvedla NASA v blogu věnovaném Hubbleovu vesmírnému dalekohledu. 

NASA a ESA (Evropská vesmírná agentura) nyní zveřejnily novou fotografii domova této exploze, zachycenou právě tímto letitým, ale stále dobře sloužícím dalekohledem: jde o snímek galaxie NGC 3568, zobrazující její plynnou mlhovinu a třpytivé hvězdy, prosvítající pod mnohem zářivějšími a výrazně bližšími hvězdami z naší vlastní galaxie.

Spirální galaxie s příčkou vedou

Hvězdné proudy NGC 3568 víří ve tvaru spirály, jejíž ramena se připojují na jádro přes příčku, otáčející se stejnoměrně s jádrem. Spirální galaxie s příčkou se od ostatních spirálních galaxií v našem vesmíru liší právě tím, že se jejich ramena nezakřivují až do středu galaxie, ale spojují se se středovou hvězdnou přímkou.

Předpokládá se, že spirální galaxie tvoří asi 60 procent všech galaxií, přičemž dvě třetiny z nich, včetně naší vlastní Mléčné dráhy, se jeví jako spirální galaxie s příčkou. 

V roce 2008 odhalili vědci na studii více než dvou tisíc spirálních galaxií, že typy s příčkou byly před sedmi miliardami let mnohem méně viditelné než dnes. To naznačuje, že mohou představovat starší fázi životního cyklu galaxie, vznikající postupně tím, jak se masy hvězd mírně odchylují od své oběžné kruhové dráhy kolem jejího středu.

"Protáhlost oběžných drah hvězd postupně roste, ale drží je střed, takže začnou vytvářet příčku. Ta se stává tím silnější, čím více těchto protáhlých drah uzavře. Nakonec se k ní připojí velká část hvězd ve vnitřní oblasti galaxie," vysvětlil tehdy astronom IBM Bruce Elmegreen. 

Co ukáže Webb?

Ještě starší jsou eliptické galaxie, které jsou plné symetricky rozložených starších hvězd (tzv. červených obrů a veleobrů), které již pohltily veškerý okolní mezihvězdný prach a plyn, takže v těchto galaxiích již nové hvězdy vznikat nemohou.

Vědci si nyní hodně slibují od čerstvého vypuštění dalekohledu Jamese Webba, který má Hubbleův teleskop nahradit: doufají, že jeho schopnost pracovat v infračerveném oboru by mohla pomoci odhalit celý životní cyklus galaxií.