„U nás se ze hřbitova ztrácí většinou vázy, křížky, lampičky a dokonce i věnce. Mizí zkrátka cokoli, co jde odnést. Několikrát byli mezi pachateli přímo místní obyvatelé,“ prozradil velitel kunovické městské policie Luboš Blaha.

Podle něj se však ve většině případů pachatele dopadnout nepodaří. „Na hřbitově je sice kamera, ale zloději se jí nejspíš vyhýbají, protože nesnímá stále jedno místo. Hřbitov je otevřený i v noci. Chodíme tam hlídat a zvlášť před dušičkami budeme určitě častěji,“ řekl Blaha. Zároveň dodal, že pořízení kamery před několika lety alespoń snížilo vandalismus v areálu hřbitova.

O pořízení kamerového systému nejen na hřbitově, ale i v obci, uvažují také radní v Bílovicích. „U nás se na hřbitově vyskytuje jak vandalství, tak tam dochází i ke krádežím. Správce hřbitova se snaží na pořádek dohlížet, ale je to prakticky nemožný úkol. Chytit někoho při činu je totiž opravdu problém,“ potvrdil bílovický místostarosta František Janků. Podle něj obec žádná speciální opatření na období dušiček neplánuje. „Už jsme ale několikrát zvažovali možnost zřízení kamerového systému v obci,“ sdělil Janků.

Zkušenost se zlodějíčky na hrobu svých zesnulých příbuzných má také třiapadesátiletá Věra Kolaříková z Uherského Hradiště. „Asi tak před dvěma lety se stalo, že nám někdo z hrobu ukradl vázu i s květinami. Bylo to právě na dušičky. Jedné mojí známé ukradli i napůl vyhořelé svíčky z hrobu, našla tam jen prázdné nádoby. Nechápu, proč to někdo dělá. O žádné velké škody se většinu nejedná, ale je to podle mě neúcta k mrtvým,“ myslí si Kolaříková.

Krádeže na hřbitovech jsou většinou v menším rozsahu. „Jelikož se často jedná o přestupky proti majetku, případného pachatele může potrestat pokuta. Pokud by šlo o trestný čin, tedy kdyby byla způsobená škoda jedním pachatelem nad pět tisíc korun, hrozil by mu až rok vězení,“ poznamenala uherskohradišťská policejní mluvčí Jitka Zámečníková.

Podle ní je chytit pachatele většinou velice obtížné. „Podařilo se nám to třeba v Uherském Brodě, kdy jsme chytili pachatele, který ukradl hodně váz a dalších věcí,“ dodala.