Tvořivý duch vládl při velikonočních dílničkách nejen v galerii tupeských hrnčířů, kde si mohli kluci a holky ozdobit vajíčka, z papíru si vytvořit zajíčky a slepičky, ale také na nádvoří muzea, kde tatínkové se svými ratolestmi kroutili z vrbového proutí pomlázky nebo otloukali píšťalky.

„Velikonoční dílničky a loučení se zimou s vynášením Morany začala před pěti lety pořádat kulturní komise při obecním úřadu,“ uvedl starosta Tupes Oldřich Vávra. Dnes už je podle něj tato první jarní akce ve vesnici samozřejmostí a není jí potřeba dělat velkou propagaci. „Materiál do dílniček obec zajistí a kluci a holky z něj pod vedením učitelek základní a mateřské školy tvoří to, co se jim nejvíce líbí. Jen píšťalky se klukům moc nedaří, protože vrbové proutí má ještě málo mízy,“ dodal starosta.

Přímým aktérem starodávného zvyku, vynášení symbolu smrti a zimy, byl dětský folklorní soubor Čutora spolu s ženským pěveckým sborem Tupeské parádnice. Než Morana dvůr muzea opustila, pobavili malí folkloristé a zpěvačky návštěvníky krátkým kulturním programem, symbolizujícím předvelikonoční čas.

Stejně jako v minulých letech skončila hořící Morana ve Zlechovském potoku. „Stejně jako vloni tak i letos se hořící Moraně z vesnice jaksi nechtělo. Figurína odplavala po potoku sotva třicet metrů,“ glosoval pátý ročník vynášení Morany starosta Tupes.