Ne každý ale má možnost se pokochat pohledem na dekorativní vyřezávání do zeleniny, které mistrně ovládá Kateřina Chrástková, třiatřicetiletá kuchařka ze Zlechova.

Se zatajeným dechem už měli možnost Zlechovští a Tupesané sledovat její nezaměnitelný způsob řezby květinových motivů, který je v určitém směru daný speciálními nožíky a dláty. Jen málo lidí o Kateřině Chrástkové ví, že kuchařskou artistikou, jak se podle ní dekorativnímu vyřezávání do zeleniny a ovoce říká, se začala zabývat před osmi lety. V roce 2004 si z kladenské soutěže o Meloun svatého Vavřince přivezla bronzovou medaili a dvěma vyřezanými melouny přispěla k vytvoření světového rekordu v počtu umělecky vyřezaných melounů na jednom místě. „Dvaapadesát účastníků soutěže tenkrát vyřezalo 169 vodních melounů,“ prozrazuje rekordmanka v kuchařské artistice.

„Jsem vyučená kuchařkou a tuto profesi vykonávám v jedné zlechovské kavárně, kde se veřejnost při různých oslavách může setkat s mými výtvory. Do tajů kuchařské artistiky jsem se nechala zasvětit v kurzu Vyřezávané melouny, který v Uherském Hradišti vedl Luděk Procházka,“ listuje vzpomínkami Kateřina Chrástková. Ochotně se svěřuje s tím, že to nebylo její první setkání se zmíněným mistrem nožů a dlátek k vyřezávání ovoce a zeleniny. „S panem Procházkou jsem se setkala před osmi lety na brněnském veletrhu, kde předváděl a prodával speciální sadu nožů potřebných ke kuchařské artistice. Už tenkrát byl nositelem několika zlatých medailí z gastronomických soutěží a výstav s vyřezávanou zeleninou a ovocem,“ líčí Chrástková setkání s Procházkou, které ji ohromilo.

„Celý zbytek dne jsem se vydržela dívat na jeho ruce. Pak jsem si u něj objednala nože, sadu dlátek a knihy, které vydal. Podle nich jsem začala tvořit,“ svěřuje se žena, mistrně ovládající dekorativní vyřezávání do plodů polí a zahrad neboli carving. Do Česka se toto umění řezbářských mistrů dostalo z Asie. S úsměvem dnes vzpomíná na své první drobné vyřezané kytičky z mrkve, rajčete, chilli papriček, cibule, kedlubny a ředkviček. „Tchyni je bylo líto vyhodit, tak z nich uvařila nádhernou polévku,“ směje se kuchařská artistka. V kostce shrnuje, že nejmenší květy tvoří z již zmíněné zeleniny, které používá na větší kompozice, zatímco její největší řezbou byla kytice květů do melounové vázy, která trvala 14 hodin. Nejsložitější je podle ní vyřezání 3D výrobků, což jsou zvířata či portréty. „Nejraději vyřezávám do vodního melounu, v poslední době i do papáji. Nejnáročnější je pro mě řezba do dýně, ale hodně záleží na jejím druhu. Některé jsou hodně tuhé a vyřezáváním do nich se kazí nože i dláta,“ tvrdí Chrástková.

Motivy si na zeleninu nebo ovoce nepředkresluje. Pokud na nich musí vytvořit nějaké logo, připíchne si na meloun šablonu, podle níž jej vyřeže, ale další motivy už tvoří z hlavy. Krásu květů vyřezaných do ovoce a zeleniny doporučuje uchovávat maximálně dva dny v chladnu, ale ke konzumaci po této době už prý nejsou vhodné. „Jsem zastáncem toho, aby se výrobek lidem ukázal, nafotografoval a hned snědl,“ dodává Chrástková.