„Náš košt je o dva roky starší, než buchlovický Den vína a sešlo se na něm 494 vzorků vinných moků, tedy jen o šedesát méně, než jich bylo v zámeckém sklepě v městyse pod Buchlovem," nechal se slyšet tupeský starosta Oldřich Vávra.

Rekord co do počtu vzorků z roku 2010, kdy se jich na výstavě sešlo 516, nebyl letos překonán, návštěvníci však byli s kvalitou vín spokojeni. Každý z vyznavačů vinných nápojů v nich hledal to své a snažil se navázat s tím čarovným nápojem dialog. „Tupeské košty vín si s manželkou a dcerami Jitkou a Janou nenecháváme ujít. Na dnešní výstavě jsou loňská vína sušší s výraznou kyselinou, předloňská a ta starší už ne," měl jasno vinař Dušan Deml ze Zlechova. „Moji rodiče říkají, že když budeme po celý večer pít suchá vína, ráno budeme, jak se říká, v pohodě. Tedy podle rčení, večer šohaj, ráno šohaj. Ale pokud budeme celý večer pít sladké víno, tak většinou nás ráno bude bolet hlava," řekla s pousmání Jitka Demlová. Netvrdila ale, že sladká vína jsou špatná. Ta by podle ní i jejích rodičů měla být vyvážená kyselinou. Pak jsou to vína kvalitní a velmi dobrá.

„Na košty vína do Tupes jezdím rád už několik let. Vždycky z nich odjíždím velice spokojený. Vládne na nich skvělá atmosféra a k ochutnání tu bývají, a jsou i dnes, opravdu nádherná vína," nešetřil slovy chvály Ludvík Hovorka, poslanec Parlamentu ČR.

„Osmadvacet majitelů nejlépe hodnocených odrůdových vín obdrželo na výstavě keramickou plaketu. Ti jejichž vzorky dosáhly hodnocení 18,5 bodu a vyšší dostali symbolickou zlatou medaili v podobě miniaturního tupeského džbánečku, vytvořeného pro tento účel keramikem Radovanem Churým," informoval Petr Kocourek, místostarosta Tupes. Kromě toho byly speciálními cenami ohodnoceny nejlepší kolekce vín. Do kolekce bylo započteno pět nejlepších vzorků od vinaře. Cenu keramického skřítka vínovníčka, kterou vytvořil Josef Lapčík, dostali za svou kolekci František Maňásek z Tupes a Josef Hrabec ze Zlechova.

Rituál koštu vína vyvrcholil dražbou osmi nejlepších ušlechtilých nápojů z hroznů. Výtěžek 3780 korun věnují pořadatelé, obec Tupesy a vinaři, tamní Školičce, v níž se scházejí rodiče se svými ratolestmi od jednoho roku jejich věku.