Tato informace nepotěšila Marii Slováčkovou z Uherského Brodu. Je už v důchodu a navíc žije sama v malém domě, o který se musí sama starat. O náklady tedy nemá nouzi. Její důchod navíc není nikterak vysoký. Z necelých osmi tisíc musí splácet půjčku, kterou si vzala na opravu střechy, a zaplatit běžný chod domácnosti.

„Holt si zase musíme utáhnout opasky. Kdyby zdražila jen voda, nebylo by to tak hrozné, jenže ono se zdražuje všechno. Plyn, elektřina i voda,“ posteskla si seniorka. Zdražení o 3,8 koruny za metr krychlový pro ni sice nebude mít žádné katastrofické následky, ale podle jejích slov se to pravděpodobně odrazí například na dárcích k narozeninám či k jiným příležitostem. „Když jsem jela za vnoučaty, vždy jsem jim aspoň něco malého vzala, teď už si to nebudu moct dovolit,“ uvedla Slováčková.

Nejhůře na tom budou samozřejmě několikačlenné domácnosti. Jejich průměrná spotřeba se podle údajů českého statistického úřadu pohybuje okolo osmdesáti metrů krychlových za rok, což znamená, že za vodu zaplatí ročně o tři stovky více.

„Uvažujeme o tom, že si necháme vykopat studnu, abychom měli aspoň užitkovou vodu. Ceny se zvyšují každý rok, ale platy úměrně tomu nestoupají,“ nechala se slyšet Hlučanka Hana Machová s tím, že se snaží vodou doma šetřit.

Paradoxně právě menší spotřeba vody je jedním z důvodů, proč za ni lidé musí platit čím dál víc. „Spotřeba vody celkově s rostoucí cenou klesá. Roční výroba vody za rok 2010 je ve srovnání s rokem 2001 o zhruba jeden milion metrů krychlových nižší,“ poznamenal ředitel Slováckých vodáren a kanalizací Lubomír Trachtulec. Dalším důvodem zdražení je změna DPH. Nižší sazba DPH, která se na vodné a stočné vztahuje, se má totiž od ledna zvýšit z deseti na 14 procent.

Společnost Slovácké vodárny a kanalizace provozuje vodovody pro veřejnou potřebu celkem v 54 městech a obcích okresu. V roce 2010 zásobovala pitnou vodou 114 223 obyvatel, což je zhruba 79 procent obyvatel okresu.