„Při výrobě těchto cuvée jsem využil všechny poznatky, které jsem si za celou dobu mého vinaření osvojil. Přes velkou pokoru, kterou k přírodě chovám, si troufám říci, že tyto vzorky jasně vypovídají o kvalitě," řekl Břetislav Jakubík o dvojici vín, která v Redutě představí v sobotu 9. dubna.

Ke vzniku těchto cuvée vedla ta méně obvyklá cesta. Ve zlechovském vinařství se rozhodli nikoliv smíchat hotová vína, nýbrž od samotného počátku pracovali na vzniku harmonického cuvée. „Na našich vinicích pěstujeme třináct modrých odrůd. Dali jsme pryč sevar, který pro cuvée není vhodný, a pak jsme v určitém poměru namíchali šest a šest vzorků, z nichž vzniklo jedno cuvée burgundského typu a jedno cabernetovského typu," vysvětluje vinař, ale odmítá prozradit více s tím, že složení a poměr jednotlivých odrůd je přísně střeženým tajemstvím.

„Hrozny na tato cuvée jsme sebrali v jeden den a ve stejný den jsme je dohromady pomleli. Od prvopočátku jsme tak spojili několik odrůd, což v našich zeměpisných šířkách není běžná záležitost," prozradil ještě Břetislav Jakubík s tím, že kdo chce jeho nová vína ochutnat, musí druhou dubnovou sobotu dorazit do uherskohradišťské Reduty.

Související Cyrilometodějská vína z Vinařství Jakubík