www.otmaroliva.cz/Než se podaří roztavit první várku kovu, zbývají dvě až tři hodiny na horký čaj či něco ostřejšího. Mnozí velehradští slévači se viděli naposled před půl rokem, tedy při posledním odlévání, takže si mají co vyprávět. Před sedmou hodinou je nejvyšší čas k odlití prvních forem, které jsou již zakotvené v jámě z písku. Přítomní se v tu chvíli rozdělí na diváky a pracovní tým, kterému velí sám sochař. „Přestože je parta již dávno sehraná, je třeba stále dávat pozor. S tekoucím bronzem nejsou žerty a snadno by mohl někoho popálit,“ vysvětluje Oliva.

Nakonec přichází na řadu dva zvony. Těsně před samotným litím do bronzu je třeba ještě přidat cín. Oba kovy pak utvoří zvonovinu, která má ty správné vlastnosti.

„Práce s rozžhaveným kovem se i tentokrát zdařila,“ pochváluje svůj tým Oliva.

Na slévače a jejich pomocníky nyní již čeká vyloupnout odlitky z forem, které tvoří antuka a drátěná armatura. Chvilky napětí střídá radost, vše je, jak má být, a tak Oliva ještě vyzkouší, jak zvony znějí.

Protože se podařilo úspěšně odlít památník třem odbojům do Brna–Bystrce i zvony na Kralický Sněžník a pro církevní komunitu v Dolanech, mohou si všichni v klidu pochutnat na burčáku, vínu či různých dobrotách, které na stole velehradských sléváren nikdy nechybí.

Přečtěte si také:

Sochař Otmar Oliva odléval památník třem odbojům

PŘEČTĚT SI VÍCE ZPRÁV ZE SLOVÁCKÉHO REGIONU

Moje Slovácko Sport Kultura Podnikání Černá kronika Týdeník