Milovníci historie měli jedinečnou příležitost dozvědět se od archeologů, která místa v areálu kolem velehradské baziliky Nanebevzetí Panny Marie a svatých Cyrila a Metoděje podrobili vloni archeologickému výzkumu. Při videoprojekci měli návštěvníci možnost nahlédnou do míst, která jsou kvůli rozsáhlé přeměně okolí chrámu pro veřejnost nepřístupná.

Velkým lákadlem besedy, k níž dala popud koordinátorka projektu Velehrad centrum kulturního dialogu západní a východní Evropy Věra Homoláčová, byla i prezentace historických nálezů, objevených v loňském roce na různých místech někdejšího klášterního areálu.

„Všichni účastníci besedy si mohli zacinkat na malou rolničku ze 17. století, ale také si osahat jednotlivé prvky původní mozaikové dlažby z pozdně románského období,“ řekl starosta Tupes Oldřich Vávra. Přikyvovala mu Anna Kozányová z Hodonína. „Byla jsem nadšená velice fundovanou přednáškou obou archeologů, s nimiž jsem se mohla vydat na exkurzi po stopách minulosti velehradského kláštera loni na podzim,“ nechala se slyšet Kozányová.