„Ačkoliv šlo o mladý košt, bylo na něm k ochutnání 383 vzorků bílých, růžových a červených vín, která s dvanáctidenním předstihem hodnotilo v deseti komisích sedmatřicet degustátorů,“ informoval Vlastimil Kňourek, vedoucí vinic a sklepmistr pořádajícího zlechovského Agra.

Vinaři si pochvalovali, že loňský rok byl pro ně příznivý a vyznačoval se vyzrálostí hroznů. „Jsou tady velice pěkná vína. Například ledová vína nebo výběry z bobulí od zlechovského vinaře Františka Jakubíka,“ nešetřil slovy chvály Kňourek. Zajásat na výstavě mohli i majitelé nejlepších vzorků bílých a červených vín, Petr Výstup ze Zlechova a Čestmír Daňhela z Břestku. „Mám radost z toho, že jsem za Chardonnay z pozdního sběru ročníku 2011 převzal z rukou předsedy představenstva Agra Josefa Hrabce rytinou zdobenou karafu,“ řekl spokojeně majitel vítězného vzorku Petr Výstup. Skromně dodal, že vítězem výstavy se stal ve Zlechově podruhé a jednou byl jeho vzorek vína oceněn titulem šampion i mimo obec.

„Hrozny mě naučil pěstovat a víno z nich dělat dědeček. A to mě asi přimělo k tomu, abych vystudoval vinařskou školu ve Valticích,“ svěřil se zlechovský šampion.

Ačkoliv někteří pěstitelé révy si na výstavě posteskli, že únorové mrazy se místy pravděpodobně podepsaly na vinicích, v té jeho by to nemělo být tak zlé. „Zatím jsem ještě nezkoušel, jestli jsou očka pomrzlá, ale doufám, že většina keřů révy mrazy přečkala bez úhony,“ dodal Výstup.

„Silné mrazy na přelomu ledna a února daly některým vinicím zabrat. V podnikovém vinohradu máme třeba pomrzlou odrůdu Müller Thurgau, ale není to totálně. Jen aby nepřišly jarní mrazíky,“ obával se Kňourek.

„U kolébky koštů vína stáli ve Zlechově zahrádkáři, kteří je pořádali až do roku 2009. Za jejich aktivitu a propagaci vína při koštech jim patří poděkování od všech pěstitelů i výrobců vína z vesnice,“ ocenil jejich zásluhy Josef Hrabec, předseda představenstva tamní akciové společnosti Agro.