Dnes už ale celá řada žen, zejména těch mladších, si nedává tu práci, aby si nudle do masové polévky nebo na sladko udělaly doma samy, ale raději je zakoupí v obchodech.

A umění vytahovat těsto na štrúdl hřbety svých rukou, to už málo kuchařinek umí.

Aby se to naučily, vyšlo jim v sobotu v ústrety Slováckém muzeu Uherské Hradiště při osmnácté kulturní a tvořivé akci s názvem Tažené štrúdle a mákem sypané lokše či nudle…

"Při každé z akcí Tvoříme v muzeu se snažíme přijít s něčím novým. Tentokrát se věnujeme tradiční lidové stravě a představujeme zde recepty, které jsou už dávno zapomenuté," uvedla etnografka Slováckého muzea Romana Habartová.

Pozornost žen i několika mužů byla prostřednictvím zkušených kunovických hospodyněk, Marie Habartové a Boženy Staškové, soustředěna na obyčejná sladká jídla někdejších chudých a početných rodin. Na tažený štrúdl, nudle, lokše a lukše na všechny možné způsoby.

„Všechny naše aktivity děláme pro veřejnost bez omezení věku a pohlaví účastníků. Těší nás, že se jich zúčastňují rodiny s dětmi už od předškolního věku až po osmdesátileté seniory," neskrývala radost Habartová.

Podotkla, že zájemci si mohli výrobu nudlí nebo taženého štrúdlu plněného nastrouhanými jablky sami vyzkoušet. Jako bonus k tomu ještě dostali jarní receptář na zmíněné dobroty.

„Na akci do muzea jsem přijel až z Brna proto, že mě moc zajímá, jak se dělá tažený závin. Z listového těsta jsem jej už několikrát dělal, což je vcelku jednoduché. Tažený závin je na chuť mnohem a mnohem lepší, ale nevím, jak se dělá. Chtěl bych si dobrý závin sám upéct," svěřil se Jiří Herman.

Jeho manželka přiznala, že ona doma nevaří, protože přípravu jídla má na starosti její muž a děti.

Herman mimoděk prozradil, že spolupracuje se Slováckým muzeem v oblasti digitalizace archivních sbírek.

„Náhodou jsem se dozvěděl, že tady bude ukázka výroby taženého štrúdlu, která mě nadchla. Proto jsem na tu předváděčku přijel až z Brna," dodal s pousmáním Jiří Herman.

Ukázku výroby nudlí a taženého štrúdlu v muzeu si nenechala ujít ani Marie Bilíková z Babic.

„Lokše, jak se u nás říká, jsem kdysi doma dělávala, ale dnes je kupuji v obchodě. Přišla jsem se ale podívat, jestli tady bude Marie Habartová dělat tažený štrúdl stejně, jako to bylo zvykem u nás," zdůvodňuje návštěvu tvořivé akce Bilíková.           

Rozpomenula se, jak za mlada stávaly se stařenkou, maminkou a kmotřenkou kolem velkého stolu a těsto na štrúdl rukama vytahovaly.

"Štrúdl už dnes doma také nedělám. Samotné by se mně těžko vytahoval. Raději si v obchodě koupím listové těsto a štrúdl si z něj upeču," práskla na sebe s úsměvem Bilíková.

„Nudle přijdou k chuti těm, kdo mají rádi sladké, i těm, komu nevadí občasná změna v jídelníčku. V každém případě jsou lukše oblíbeny u malých dětí. A nemusejí být s mákem, ale sypané třeba ořechy nebo tvarohem," dala k dobru Eva Plíšková z Uherského Hradiště.

Hradišťský recept na jablkový závin tažený

500 gramů hladké mouky, jedna lžička rozehřátého sádla, vejce, malá lžička cukru, trochu soli, 200 mililitrů vlažné vody.

Vymísené těsto necháme odpočinout pod rozehřátým kastrolem. Pak je rozdělíme na 4 díly a připravíme nastrouhaná jablka s ořechy a rozinkami, rozehřáté sádlo, strouhanku a skořici. Těsto roztahujeme na utěrce a poté s její pomocí přeneseme na plech. Na něm pak potřeme rozšlehaným vejcem.