Již tradičně se pochlubí nepřeberným množstvím lidových výrobků či zajímavými gastronomickými specialitami, mimo jiné zabijačkou, horkou medovinou, punčem nebo svařeným vínem.

„Letos se na Masarykově náměstí v Uherském Hradišti od 11. do 22. prosince představí na 140 výrobců, v programech vystoupí místní školy, domovy dětí, ale i senioři,” uvedl pořadatel Libor Habarta. K novinkám letošního ročníku budou patřit ukázky ruční výroby vánočních ozdob či práce tří kovářů. Pokud počasí dovolí, uvidí návštěvníci rovněž tkaní na tkalcovském stavu.

Pestrý program jarmarku bude provázet už první den akce. V neděli 11. prosince vystoupí kapely Flash Band z Lednice a Žlutá ponorka Acoustic rock z Uherského Hradiště. Na sobotu 17. prosince je připraven komponovaný program s koledováním dětského folklorního souboru Kyjovánek z Kyjova, Dolinečka ze Starého Města a koledníci ze Slovenska, soubor Nezábudky. Odpoledne se představí žesťový soubor Brass Instruments z Brna, koledování ukončí Trubači z Hluku. V neděli 18. prosince lidé zhlédnou koledování Svatého Pluku z Uherského Hradiště a brněnské skupiny Kamelot. „Po dobu jarmarku bude na náměstí k vidění velký betlém ze slámy a ohrada s živými zvířaty, ovcemi a jehňaty z Buchlovic,” dodal Habarta.

Ilustrační foto.

Hlavní pořadatel jarmarku v Uherském Hradišti Libor Habarta: Náměstí o jarmarku musíme před zloději v noci hlídat

Uherské Hradiště Hlavní pořadatel hradišťských trhů Libor Habarta Slováckému deníku prozradil, s čím mají největší problémy a na co se mohoui lidé tešit.

Náměstí má omezenou kapacitu, hlásí se dost prodejců?

Samozřejmě zájem je vždy velký. Stánkaře pak musíme nějak vybrat, aby tam těch prodejců bylo od každého sortimentu několik, protože tam samozřejmě nemůžeme dát třeba desatery bramboráky. Vždy se jedná jen o omezené množství. Takže vždy se nám hlásí více lidí, než můžeme vzít. Respektive než pojme náměstí.

Podle čeho je pak vybíráte?

Vybíráme vyloženě lidi, kteří jsou místní. Když se nám přihlásí někdo z Prahy, tak ho tam prostě z kapacitních důvodů nevezmeme. Spíše tedy upřednostňujeme regionální potraviny a výrobce. Důležité také je, že už máme s prodejcem dobré zkušenosti.

Takže když se někdo dobře uvede, má lepší šanci příště…

Samozřejmě. Navíc plus mají ti, kdo používají svoje zdroje, třeba plyn. Protože náměstí není technicky nejlépe řešené. Jarmarky jsou hodně náročné na energie. Když stánkaři přešli na plyn, je to pro nás v podstatě výhodnější, protože ušetříme elektřinu.

Co prodejcům v Hradišti garantujete?

Zajišťujeme jim prodejní místo. Výrobkům se známkou tradiční výrobek garantujeme i prodejní stánek, stejně jako ústavům, ale je jich samozřejmě pouze omezené množství. Dále pak přívod elektřiny, což je nejstěžejnější věc na tomto náměstí, protože tam jsou jen dva zdroje energie, které musíme nějakým způsobem doplnit.

Jaká řemesla budou letos na jarmarku k vidění?

Trhy jsou rozdělené do takových čtverců. Například jedna část je věnována tradiční výrobě, to znamená boučkovce, tradiční výrobek Slovácka, Zlínského kraje, to je směřováno do našich stánků, aby to bylo jednotné. Samozřejmě se zaměřujeme na keramiku, protože je v Hradišti umělecká škola zaměřená tímto směrem. Potom je tady tradičně dřevo, ručně dělané svíčky a výrobky ze skla.

Hlídá někdo jarmark přes noc?

Ano, hlídat se to musí, protože máme špatné zkušenosti. Už se nám stalo, že tam se lidem líbilo to a tam zase ono, tak si to prostě odnesli. Je tam toho docela dost, co by se dalo odcizit.

Jaká je spolupráce s městem?

Tak my tyto trhy vlastně pořádáme pro město. Na všem se s nimi domlouváme, například také na výběru stánkařů, všechno konzultujeme a společně vyhodnocujeme každý jarmark.

Najdou lidé na náměstí třeba i nějaké oblečení?

To určitě ne. Máme v řádu, že zboží, které se prodává v kamenných obchodech, se nesmí prodávat u nás. Prodejci se ovšem snaží pravidla obcházet. Na něčem se domluvíme a on to nedodrží. Takže jarmark pak obcházíme a říkáme prodejcům, aby nevhodné zboží schovali. Kontrolujeme je každý den třikrát denně jak my, tak i zástupci města, protože víc očí víc vidí. Za deset let pořádání se nám daří čistit jarmark od různých překupníků.

Na co byste lidi nalákal?

Lidé se hodně ptají po zabijačce, takže tam budou tyto pochutiny. Tradičně máme na náměstí Betlém ze slámy s ovečkami, letos tam budou asi čtyři nebo pět. Nejzajímavější ale určitě budou bohaté víkendové programy.