Je však spíše výjimkou. Spousta vánočních tradic v dnešní době i na Slovácku spíše upadá.

„Za mého dětství byly Vánoce úplně jiné. Nedávalo se tolik dárků, nebyl stres a shon, nikdo si na dárky nepůjčoval a atmosféra byla celkově klidnější,“ vzpomněla na své dětství historička Slováckého muzea v Uherském Hradišti Blanka Rašticová. „V posledních letech máme doma místo stromečku ozdobené větve a musím přiznat, že už ani nezpíváme koledy,“ dodala.

Podle etnografky Ludmily Tarcalové se tradice hodně změnily. „Ještě v první třetině dvacátého století byl jiný jídelníček na Štědrý den, než je v současnosti. Velké změny jsou i ve zvycích. Dnešní děvčata už nejsou služebné, které si házely botou, aby se dozvěděly, jestli se vdají,“ uvedla příklad Tarcalová. Podle ní v řadě rodinách už ani kapr, který se jí asi od první třetiny dvacátého století, není na každém talíři. Lidé jí vepřové řízky či různé mořské plody.

Pokud tradice některé rodiny nedodržují, mohou se o nich děti dozvědět například ve škole. „Na začátku adventu si s dětmi dáváme do vázy barborku. V prvouce se učíme o vánočních tradicích a mluvíme o nich celý prosinec. Ve škole také pečeme cukroví a vyrábíme vánoční věnce,“ uvedl učitel Jiří Hadaš.
Novodobou vánoční tradicí se stalo rockové koledování v Galerii Slováckého muzea s Janem Gajdošíkem a jeho přáteli. „Tuto akci jsme založili už po revoluci. Od roku 1996 tam vystupuje i Svatý Pluk. Rok od roku si přijde zazpívat více lidí, bývá jich okolo tří set,“ uvedl lídr Svatého Pluku Jan Gajdošík. Ten si například na Vánoce sám plete ozdoby z obilí.

V Archeoskanzenu Modrá zase oslavují zimní slunovrat.

Jaké zvyky dodržujete na Vánoce?

André Vícha, akademický sochař a medailér
Na Štědrý den držím půst, jím kapra s bramborovým salátem a mám živý stromeček. S dětmi si svátky užívám intenzivně. Vánoce v mém dětství však byly klidnější.


Josef Kubáník, herec a mluvčí Slováckého divadla
V dětství jsem se předsvědčil, že zlaté prasátko není, takže místo půstu pořádně jím. Z bezpečnostních důvodů doma také nelijeme olovo a nezapalujeme moc prskavek.


Jitka Zámečníková, policejní mluvčí
Dopoledne chodíme bruslit, snažíme se doma postit, máme živý stromeček a místo kapra nadívaného pstruha. K adventu u nás také patří pečení cukroví.


Bořek Žižlavský, místostarosta Buchlovic
Na Štědrý den nosíme tradičně zvířátkům mrkev do lesa. Večeříme pstruha a bramborový salát. V dětství jsem u babičky miloval vídeňské ozdoby a baňky.


David Huspenina, pracovník Městských kin
Já moc vánoční tradice nedodržuji. Večeřím salát a rybu, scházím se každoročně s rodinou a mám živý stromeček. Jinak mám rád klid a pohodu.