Které pochutiny konzumovali naši předkové na Štědrý den?
Lidé dříve jedli hřibovou polévku, sušené ovoce, hřibovou omáčku, luštěniny, zasmaženou nudlovou polévku nebo jídla s mákem, takzvané bobálky. Tato jídla, jako mák a nudle, měly přinést bohatství do rodiny, hojnost a všechno dobré. Dnes už se ani nejedí a i kdyby se jedly, už se neví, co všechno měly přinést do domu v dalším roce. Kapr a bramborový salát se jí na štědrovečerní večeři asi od první třetiny dvacátého století. Sice je v dnešní době ještě hodně domácností, kde se před večeří jí oplatky s medem, jinak si lidé ale spíše připravují cokoli a tradiční večeře se už příliš nedodržuje.

Jaké zvyky lidé dodržovali?
Například děvčata házela botou, když se otočila špičkou ven, měla jít z domu, jinak zůstala doma. Dívky nosily plné náruče polínek, když si vzaly sudý počet, měly se vdát, když lichý, tak se nevdaly. Zvyky, které dříve souvisely se způsobem života, už dnes nejsou.

Co lidé dostávali pod stromeček?
Dávalo se hrozně málo dárků. Do poloviny dvacátého století dostávaly děti jednoduché hračky a spíše boty nebo oblečení či věci do školy, které potřebovaly.