VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Sušicích jdou volit, už podruhé

Sušice /ROZHOVOR/ – Obyvatelé vesnice v údolí Jankovického potoka jdou v sobotu 2. července opět volit. Čeká je opakovaná cesta k urnám kvůli odstoupení některých členů obecní rady. Za posledních pět se vydají lidé ze Sušic k volbám již počtvrté. Na výběr budou mít ze čtyř lídrů kandidujících stran.

2.7.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jan Vraný

Mezi nimi však už není současná starostka obce Vlasta Háblová. „Na funkci starostky kandidovat nebudu. Pokud budou noví zastupitelé chtít, abych jim nějak pomohla, ráda to udělám,“ uvedla Háblová. Své místo v čele kandidátky strany Starostové a nezávislí přenechala nynějšímu místostarostovi Jiřímu Krsičkovi. Jeho protikandidáty jsou Karel Taft ze Zdravých Sušic, Martin Rachůnek ze Změn pro Sušice a Josef Rozsypálek ze strany Lidé pro Sušice. Do voleb jde o jednu stranu více než v předešlém roce, což podle starostky ukazuje větší zájem Sušičanů o práci v zastupitelstvu.

Při opakovaných volbách byla větší účast voličů

V Sušicích se však nejedná o první opakované volby. Stejný scénář měla volba do obecního zastupitelstva i před pěti roky. Pozitivní je na tom pouze to, že k druhému kolu přišlo o pět procent více voličů než v řádném termínu, a to 76,94 procent. Opakované volby mají opět na svědomí zástupci sdružení Zdravé Sušice. Všichni jejich zvolení členové včetně náhradníků totiž 10. ledna složili mandáty. Strana se nemohla dohodnout se starostkou, která ale nechápe, o co sdružení kolem bývalého starosty Tafta jde.

Sušice měly omezené pravomoce

„Hledali jen důvody, proč s námi nemohou spolupracovat. O obec jim asi moc nešlo,“ kroutila hlavou Háblová. Vesnice tak doteď fungovala bez možnosti nakládání s finančními prostředky a s omezenými pravomocemi. Podle zákona totiž čtyři mandáty k vládě nestačí, nejnižší povolený počet zastupitelů je pět.

I přesto se v Sušicích děly změny. „Od nového roku se nám podařilo získat významné dotace na stavbu nového mostu, obnovu cesty, opravu hasičské zbrojnice a výsadbu zeleně v obci v celkové hodnotě 2, 6 milionu korun, což činí tři čtvrtiny rozpočtu naší obce za celý rok,“ prozradila Háblová.

Dnes se rozhodne, jaké bude nové zastupitelstvo a jak s projekty vlastně dopadne. O sedm křesel bojuje třiatřicet občanů.

Vlasta Háblová: Nehráli jsme si na velkou politiku

Sušice – Více než čtyři sta padesát voličů by se mělo v Sušicích vypravit v sobotu k volebním urnám, aby si zvolili nové sedmičlenné zastupitelstvo obce. K opakovaným volbám dojde proto, že tři členové ze sdružení Zdravé Sušice, kteří byli právoplatně zvoleni v loňských říjnových volbách, a náhradníci ze stejnojmenného sdružení rezignovali v lednu letošního roku na své funkce. To výrazně omezilo fungování zastupitelstva. Proto ministr vnitra musel vyhlásit pro Sušice a dalších čtyřiadvacet obcí v České republice opakované volby. Je zajímavostí, že se opakuje stejná situace z minulého období, tedy před čtyřmi roky. K opakovaným komunálním volbám poskytla Slováckému deníku exkluzivní rozhovor současná starostka Sušic Vlasta Háblová.

Paní starostko, jaký máte názor na to, že se budou volby ve vaší obci opět opakovat?

Situace se opakuje, což nás vůbec netěší. Stojí za tím bez malé změny stejní lidé, v čele s bývalým starostou Karlem Taftem, kteří vyvolali opakování voleb poprvé před čtyřmi lety tím, že všichni ze zastupitelstva obce odstoupili. Říkám si, o co jim vlastně šlo tenkrát a oč jim jde teď, kdy to udělali znovu. O obec asi těžko. Dostali možnost pracovat a plnit si svůj volební program, který se v mnoha bodech shodoval s našim programem, ale oni hledali jen důvody, proč s námi nemohou spolupracovat. Nakonec odstoupili. Naivně jsme doufali, že když už jednou rezignovali na své posty a odmítli pracovat, tak je lidé nebudou volit. Bohužel opět získali zhruba osmatřicet procent podpory voličů, kteří uvěřili jejich planým slibům a demagogii. Víte, já jsem kdysi panu Taftovi také věřila, než jsem ho lépe poznala. Umí dokonale manipulovat s lidmi a dokáže je přesvědčit o své pravdě. Pokud s ním ale přestanete souhlasit, dokáže být velmi nepříjemný.

Kolik sdružení bude kandidovat v opakovaných volbách?

Čtyři. Těší nás, že tato nepříjemná situace v obci vyprovokovala větší zájem občanů o práci v zastupitelstvu obce. Doufáme, že důvěru od občanů dostanou slušní a obětaví lidé, kteří mají na srdci blaho celé vesnice, nikoliv jen vlastní prospěch. Jsem přesvědčená, že obětavých lidí máme v Sušicích dost.

Jak rezignace zastupitelů a kandidátů ze sdružení Zdravé Sušice ovlivnila chod obce?

Možná si mysleli, že když odstoupí, tak zbývající čtyři zastupitelé nebudou moci nic dělat. To se ale spletli. My si tu nehrajeme na velkou politiku, ale snažíme se zodpovědně hospodařit. Od nového roku se nám podařilo získat významné dotace na stavbu nového mostu, obnovu cesty, opravu hasičské zbrojnice a výsadbu zeleně v obci v celkové hodnotě 2, 6 milionu korun, což činí tři čtvrtiny rozpočtu naší obce za celý rok. A to nás těší.

Takže pořád pracujete?

Ano, pracujeme, právě dokončujeme žádost o dotaci na projekt protipovodňového opatření s názvem Suchý poldr a biocentrum v hodnotě přesahující tři miliony korun. Přáli bychom si uspět, protože na projektu pracujeme už více jak dva roky a toto opatření by chránilo polovinu obce před velkou vodou z okolních polí.

Jste spokojená se svojí prací?

Práce s lidmi a pro lidi mě baví, i když někdy není jednoduchá. Nevyhnete se pomluvám, lži a závisti. Bránit se můžete jedině poctivou prací a čistým svědomím. Myslím si, že jsem se snažila lidem pomáhat a moc mě těší, že se nám za minulé období podařilo hodně věcí v obci vybudovat, opravit. Sušice vzkvétají, máme překrásné dětské hřiště a velice příjemný sportovní areál s opravenými šatnami pro sportovce i tenisový kurt s nočním osvětlením. Podařilo se nám opravit obecní úřad a mateřskou školku. Vybudovali jsme dva nové chodníky a osvětlení ve dvou částech vesnice. Po jednačtyřiceti letech byly v obci obnoveny Mariánské hody s právem. Tato krásná tradice spojila naši mládež a celou dědinu tak, že chtějí pokračovat v této tradici i nadále. Všechny dosažené výsledky jsou dílem obětavé práce všech lidí, kteří nám pomáhali. Ale také díky dotacím, které jsme získali. Za to bych jim všem chtěla poděkovat. Moc mě těší, že se nám to podařilo bez zadlužení obce.

Budete v opakovaných volbách kandidovat?

Ano, ale nejsem lídrem naší kandidátky Starostové a nezávislí. Lídrem je dosavadní místostarosta Jiří Krsička, o kterém si myslím, že by byl ideálním starostou naší obce. Na funkci starostky kandidovat nebudu. Pokud budou noví zastupitelé chtít, abych jim nějak pomohla, ráda to udělám.

Autor: Blanka Malušová

2.7.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 18 000 Kč Všeobecní administrativní pracovníci asistent/ka obchodního oddělení. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 23000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: asistence a podpora obchod. zástupců, tvorba cenových nabídek, péče o stávající zákazníky, e-mailová a telefonická komunikace, práce s inf. systémem Helios, odpovědnost za chod zakázky, příprava podkladů pro obchod. jednání, aktivní znalost AJ nebo NJ výhodou, vz´dělání ideálně ekonom. nebo tech. směru, znalost MS Office, komunikativnost, aktivní přístup k týmové práci, samostatnost, organizační schopnosti, důslednost, zájem učit se nové věci, možnost rychlého osobního a prac. rozvoje, pestrost práce, seberealizace, další vzdělávání, finanční benefity, práce v komfortním prostředí, stravenky, služební telefon, kontakt e-mailem. Pracoviště: Euro výtahy s.r.o. - pracoviště, 687 12 Bílovice u Uher.Hradiště. Informace: Monika Hájková, . Doprava a logistika - Doprava a logistika Pomocní pracovníci v dopravě a 700 Kč Pomocní pracovníci v dopravě a skladování Výpomoc při zásobování, manipulace s koberci KOBERCE TREND Staré Město. Požadované vzdělání: bez vzdělání. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 700 kč, mzda max. 3000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Východní 2131, Staré Město. Kontaktní osoba p. Henrych, tel. 572540509. Vhodné pouze pro fyzicky zdatné uchazeče, neboť se jedná o manipulaci s koberci a dalším zbožím při závozu prodejny, nevhodné pro mladistvé, 110,-Kč/h, doba dle potřeby. Bližší informace přímo na prodejně KOBERCE TREND Staré Město. Pracoviště: Limex čr, s.r.o. - 072 - koberce trend staré město, Východní, č.p. 2131, 686 03 Staré Město u Uher.Hrad.. Informace: -, . Výroba - Výroba Seřizovači 20 000 Kč Seřizovači a obsluha číslicově řízených strojů. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: ZK, obsluha CNC strojů, vhodná praxe ve strojírenství. Pracoviště: Kovokon popovice s. r. o., Na Záhonech, č.p. 1072, 686 04 Kunovice. Informace: Miroslav Horsák, +420 734 646 536. Ostatní - Obsluha zařízení ve vodárenství a vodohospodářství 17 000 Kč Obsluha zařízení ve vodárenství a vodohospodářství (včetně čistíren vody) Obsluha neutralizační stanice. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Kontakt telefon (po-pá 7-15 h). Pracoviště: Purum s.r.o. - pracoviště kunovice (areál letu), Na Záhonech, č.p. 1177, 686 04 Kunovice. Informace: Lubomír Fridrich, +420 733 678 987.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Zlínský kraj bude zasažen vichřicí kolem osmé hodiny večerní

Zkušený dvaatřicetiletý stoper a vystudovaný inženýr Jiří Krejčí momentálně působí ve Slovácku.

Stoper Slovácka Krejčí: Zápas v Boleslavi pro nás skončil ostudou

Kordula se zlobil na Daníčka: Hrubá nedisciplinovanost!

FOTOGALERIE / Fotbalisté Slovácka dál padají ke dnu. Celek z Uherského Hradiště v posledních kolech sráží rozrůstající se marodka, hrubé chyby i nedisciplinovanost opor.

U rodinného domu vzplály přístřešky

FOTOGALERIE / Dva přístřešky se dřevem u rodinného domu v Hluku vzplanuly v sobotu 22. září v poledním čase.

Brodexpo: pavilon krásy, nejlepší bělokarpatský čaj i cvičení

FOTOGALERIE / Úspěšný veletrh Brodexpo se vyvíjel napříč tématy strojírenství, stavebnictví, dům a zahrada až k tomu letošnímu o zdravém životním stylu.

Požár kulturního stánku a co všechno chybí Praze: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve dnech 19. až 21. září 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT