„Zásadním problémem v kaplích je vlhkost, takže určitě dojde i k odvlhčení a celkovému statickému zabezpečení, aby stavby vydržely ideálně po další staletí, z realistického pohledu bych však doufal, že opravy vydrží alespoň v řádech desítek let," uvedl k obnovám sakrálních objektů místostarosta Suché Lozi Petr Gazdík.

Podle něj je pro obyvatele Suché Lozi velmi významným památným místem právě kaplička svatého Petra a Pavla, protože když obec v roce 1881 zasáhla cholerová epidemie, tak z celkových 530 obyvatel jich 370 podlehlo nemoci. Kaple je postavena na místě, na němž byly pohřbeny ostatky oněch 370 mrtvých, protože v 19. století neměla Suchá Loz vlastní hřbitov.

„Jelikož si uvědomujeme jakousi pietnost tohoto místa, které se nachází v lánu pole, vybudovali jsme kolem kapličky lokální biocentrum, kterému říkáme Morový lesík," vysvětlil Petr Gazdík, podle něhož by se okolí kapličky mělo do budoucna stát lesoparkem a klidným místem pro vycházky obyvatel.

Kaple Cyrila a Metoděje se naopak nachází v centru obce, podle Gazdíka se jedná o tradiční místo, na něž se předkové chodili modlit v májové pobožnosti nebo v postní době. „V současné době se tam koná pobožnost na svátek Cyrila a Metoděje," popsal místostarosta Suché Lozi s tím, že se případně u kapličky zastavují lidé, kteří putují po drobných církevních stavbách a památkách v okolí. 

Autor: Lucie Martináková

Související Kaple, kapličky a boží muka na Slovácku